Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преходното и непреходното в живота

Снимка: svetlinata-na-hrama.com

Има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство.

Тази истина се доказва и от евангелското четиво от тринадесета неделя след Въздвижение, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с Божиите истини и не знае случай, в който да е нарушил Господните заповеди. Ето защо с чувство на съвършена праведност той застава пред въплътената Правда Божия, за да разбере как да наследи живот вечен. Сърцеведът Христос вижда добрите дела на началника и добросъвестното изпълнение на всички Божи заповеди, но все пак добавя: "Още едно не ти стига." Свикнал с мисълта за своето съвършенство нищо не смущава покоя на душата, но все пак, както всички други и законникът има своите недостатъци. И това го изненадва. Осъзнавайки, че не може да се раздели с богатството си, той си тръгва наскърбен, чувствайки се безсилен да добие някога това едно, което не му достига.

Отправените думи към юдейския началник Спасителят ги казва и на всеки един от нас. През всичките години от създаването на света "едно не ти достига" се отнася до всеки човек. Разликата е в това, че едни признават своето несъвършенство, докато други не го чувстват и го отричат.

Може ли и как да бъде наследен живот вечен ще говорим с протодякон Любомир Братоев, който служи и в патриаршеския катедрален храм "Св. Александър Невски" в София, а освен това е екскурзовод, бивш кръчмар, запален рокер и пътешественик.



Християнска поезия
Стихотворението "Ти си Всевечен и неизмерим…" от Стоян Михайловски, в изпълнение на актьора Ириней Константинов.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сирма Пенкова

Къде са лудите творчески идеи на комуникационната индустрия?

"КМаркетингFactbook" издаде своя годишен бизнес доклад за най-големите комуникационни агенции. Какво е лицето на комуникационната индустрия през 2024 година, се пита редакторката и автор на изданието журналистката Сирма Пенкова от "Капитал", и търси отговор в бизнес класацията на най-големите групи и агенции по дейности в България, в анализа на ролята..

публикувано на 29.12.24 в 09:00
Св. Стефан

Аларма празнува Стефановден

На Стефановден в "Аларма"ви срещаме с именниците: Стефан Велев – геолог с шест полярни експедиции в Антарктика и Стефан Ганов – актьор и режисьор. Главният ни гост е Стефани Дънева – магистър по класическа филология, която се занимава с епиграфика (науката, изучаваща надписите върху камък), в момента тя завършва дипломната си работа и подготвя..

публикувано на 27.12.24 в 20:09

Аз не съм никакъв фил, освен човекофил – посланията на Екзарх Стефан

Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички християни, които почитат делото на светеца. В ефира на предаването "Нашият ден" доц. Русалена Пенджекова от Пловдивския университет "Пайсий Хилендарски" ни припомня още един важен Стефан в историята на..

обновено на 27.12.24 в 11:54

2024 година през очите на правните консултанти в "Законът и Темида"

Каква беше 2024 г. според консултантите на предаването "Законът и Темида"? С какви предизвикателства се сблъскаха и с какви очаквания стъпват в новата година споделят проф. Ирена Илиева, проф. Таня Йосифова, проф. Илин Савов, адв. Елка Пороминска, д-р Орлин Колев и адв. Христиан Митев. За работата на Института за държавата и правото, за..

публикувано на 27.12.24 в 10:56

Една кооперация, един дом: Радостите на споделеното съседство

В рубриката "Темата на деня" разгледахме идеята за мир и разбирателство не само по празниците, но и през цялата година. Как е възможно това? Пример за отговор ни дадоха няколко семейства, които споделят общото си пространство в един жилищен блок в столичния квартал "Враждебна". Жителите на блока са създали уникална общност, която живее в хармония,..

обновено на 27.12.24 в 10:51