Предаването е посветено на термина "съзависимост". Става дума за хора, най-често членове на семейството, към човек с болезнена зависимост от алкохол, наркотици, хазарт и други форми на обсесия.
Тръгваме от факта, че всички зависим и сме съответно съзависими – както от историческото минало, така от политическите си елити, манталитета, характера си, наследствеността. И създаването на общности, членовете на които си помагат, е част от стратегиите за справяне с житейските трудности във всички аспекти.
Как обаче съзависимите от зависими на алкохола, наркотиците, хазарта се обединяват и си помагат, как се борят с тези често извънредно болезнени и трагични проблеми, говорим с журналиста Албена Иванова, автор на многочислени публикации по темата, с активистката Маргарита, (името е променено) – представител на организацията "Ал-Анон“, с психотерапевта Павел Павлов, ръководител на Център за лечение на зависими.
Албена Иванова разказва за различията между организациите на АА – анонимни алкохолици, и организации като "Ал-Анон", създадени от близки на зависимите. Павел Павлов се спира върху отношението към зависимите като към болни и нуждаещи се от помощ, а не като към злоупотребяващи с грижата и доверието на близките си, а Маргарита разказва за отношението към зависимостите в САЩ и разликите с България. Тя обяснява как действа "Ал-Анон“, доколко помага на хората, определяни като "съзависими", и кога се е появила нуждата от подобни форми на сдружение.
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов , дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg