Посолството на Република Хърватия в България се включва в тазгодишния проект „Изкуство за дипломация“ на художничката Петя Илиева. Той преобразява спирките на градския транспорт и ги превръща в изложбено пространство на културното и архитектурното наследство на държавите с дипломатическо представителство в България.
Жителите на София и нейните гости имат възможността да видят Хърватския народен театър на една от централните трамвайни спирки в столицата – площад „Света Неделя“.
Фотографията не е избрана случайно. Тя представлява една от културните връзки между Хърватия и България. Архитектите Фердинанд Фелнер и Херман Хелмер, проектирали сградата на Хърватския народен театър, са проектирали и тази на Народния театър „Иван Вазов“.
Представянето на тази фотография на известния хърватски фотограф Марко Върдоляк е част от културната програма на Посолството на Хърватия в България по повод 30 години от установяването на дипломатически отношения между страните ни.
Ето какво сподели за „Нашият ден“ посланичката на Хърватия у нас Нейно Превъзходителство Ясна Огняновац:
“Мисля, че това е много ценен проект, защото прави града по- свеж, а хората, които чакат градския транспорт наистина се наслаждават на изкуство, на нещо красиво. Поздравявам художничката Петя Илиева, която е автор на идеята, както и Столична община за тяхната подкрепа.
Българската публика е много близка до хърватската. Особено в театралното пространство, независимо дали в Загреб или София.
В това си приличат нашите два народа. Ето защо мисля, че тази снимка ще бъде много въздействаща за хората тук и дори ще насърчи жителите на София да дойдат в Загреб. Особено сега, по време на Коледните празници, имаме страхотен коледен базар – един от най-добрите в света. Всички сте добре дошли!“.
На събитието присъства и художничката Петя Илиева и представители на Столична община- Трайчо Трайков, кмет на район Средец и Ирина Савина зам.-кмет в направление „Европейски политики, международни дейности и туризъм“.
На 15 декември предстои още едно събитие от програмата по повод 30 години от установяването на дипломатическите отношения между България и Хърватия.
Четиримата саксофонисти от Квартет Папандопуло ще свирят в Националната музикална академия от 18:00 ч. напълно безплатно за българската публика.
А на 14 декември в камерната зала „Апостол Карамитев“ на Народния театър ще може да видим поетичен моноспектакъл, посветен на една от най-известните хърватски авторки - Весна Парун, представен от Загребско актьорско ателие в сътрудничество с театър ИТД. Началото на събитието е 19:30 часа.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Какво се случва с кмета на Варна и България, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна. "Това, което се случва във Варна, е в контекста на всичко, което се случва в тази държава, която като че все повече се движи към установяване на някаква триумвиратна и всъщност еднолична власт и в..
Какви грешки бяха направени по време на кампанията за влизането ни в еврозоната, как дезинформацията създаде страхове в обществото , какво ни казва Докладът на ЕК за върховенството на правото в България , коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Георги Стоев , икономист, автор на платформата..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Симеон Симеонов, София : Пенсионер съм, на 65 години. Мой съсед предизвика умишлено инцидент, като заведе дело срещу мен, твърдейки, че съм го набил. Районният съд отсъди в негова полза, а аз обжалвах пред Окръжен съд. И двете..
Ще бъдат ли защитени интересите на гражданите с приемането на Закона за несъстоятелност на физическите лица? Какви са ? Коментар в юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида" прави консултантът д-р Деян Драгиев – адвокат, член на Софийска адвокатска колегия, с практика в сферата на търговското право, гражданския процес и..
История, памет и един разказ за научените и пропуснати уроци 30 години след едно от най-мрачните събития в новата европейска история – трагедията в Сребреница от юли 1995 година, случила се по време на Босненската война в контекста на разпадането Югославия. В Международния ден за възпоменание на жертвите на геноцида в Сребреница от 1995..
Какво се случва с кмета на Варна и България, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна...
Какви грешки бяха направени по време на кампанията за влизането ни в еврозоната, как дезинформацията създаде страхове в обществото , какво ни..
Колко видимо може да бъде невидимото и възможно ли е да имаме очи и сетива за него? На 13 юли от 19.00 часа в Габровския драматичен театър "Рачо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg