Списание "Страница" навършва тази година 25 години от своето създаване. На 2 декември от 18 ч. Зала 1 на Радио Пловдив е празничната вечер по случай юбилея, на която ще бъде представен и брой 3/ 2022.
Националното литературно издание излиза от 1997 г. в гр. Пловдив с периодичност четири броя годишно. През годините в редакционната колегия на изданието са участвали Александър Секулов, Ани Илков, Борис Минков, Валери Начев, Галина Лардева, Георги Лозанов, Гергина Кръстева, Димитър Келбечев, Клео Протохристова, Людмил Станев, Младен Влашки, Недялко Славов, Светлозар Игов.
До този момент са публикувани близо сто броя на списание "Страница“, в които са включени художествени, есеистични, литературнокритически и мемоарни текстове на практически всички пишещи в България, както и преводи на едни от най-значимите чуждоезични автори, множество разговори с писатели.
Специален фокус във всеки брой са литературнокритическите рецензии (в рубриката "Страници на…"), както и годишните обзори на литературната продукция. С толкова плътна, академически и професионално задълбочена критика, разпростираща се върху максимално голямо множество литературни заглавия и явления, не може да се похвали никое друго българско издание.
Специални броеве представят ценни антологии и съвременни интерпретации на интересни и отчасти рядко дискутирани теми: дадаизъм, експресионизъм, черен хумор, пародийното, еротическото, графоманията, (творческа) провинция и т.н.
Гости на празничната вечер на списание "Страница“ в Зала 1 на Радио Пловдив (на 2 декември от 18 ч.) са Александър Секулов, Александър Чобанов, Георги Лозанов, Емил Андреев, Иван Станков, Ина Иванова, Йордан Велчев, Красимир Димовски, Христо Карастоянов.
Списание "Страница" се издава с финансовата подкрепа на Община Пловдив.
Чуйте в звуковия файл какво разказва за историята на списанието Младен Влашки, български литературен критик и историк, съосновател и редактор на литературното списание "Страница".
Снимка – сп. "Страница"
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...
За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсия Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg