Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По дирите на траханата

Лиляна и Атанас Атанасови
Снимка: личен архив

От няколко месеца Лиляна Атанасова от град Хасково официално произвежда трахана. Казвам официално, защото неофициално тя произвежда трахана още от раждането на детето си преди няколко години. А съвсем неофициално – траханата е част от детството и спомените на Лиляна, които тя иска да възроди и да предаде на детето си.

Връзката с традициите, следователно, е много важна за Лиляна и тя настоява, че хората в нейния край, пък и в цяла България, могат и трябва да се върнат към забравените местни и традиционни вкусове. Лиляна вече не е пионер с това си желание – все повече хора в България, пък и по света, се връщат към традиционните вкусове от детството си.

Чудесен пример за това е завръщането към традиционната в Замбия закуска или разядка kinaki или kikanda, приготвяна от луковиците на тревистите орхидеи, растящи в този край на Африка, в комбинация със смлени фъстъци и люти чушки. Традицията се завръща до такава степен, че на рафтовете в магазините в Замбия може да бъде намерена kikanda, а също така е въпрос на чест съпругата да може да приготвя това ястие в семейството си.

Дали е въпрос на чест за Лиляна, че може и прави трахана? Според мен за нея е далеч по-важно, че детето ѝ може да я опита, още повече, че траханата се прави с квас, следователно има големи ползи за всеки организъм. От няколко месеца Лиляна, с помощта на съпруга си Атанас, приготвя трахана в малък цех в Хасково и търси място за своя продукт на местни фермерски пазари.

Какво още дава и изисква траханата – чуйте в звуковия файл.

Снимка – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов: България само ще спечели от приемането на еврото

Готова ли е българската икономика за еврото и каква ключова информация трябва да имаме предвид, когато планираме личните си финанси за следващата година?  На помощ в подготовката за присъединяването на България към еврозоната от 1 януари 2026 г. идва знаковият наръчник "България и еврото" от уважавания икономист и автор на над 20 книги доц. Йосиф..

публикувано на 25.10.25 в 10:10
Андрей Захаров

Андрей Захаров: Руският киберпънк е по-опасен от дигиталния руски ГУЛАГ

Руският разследващ журналист Андрей Захаров, разказва в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за книгата си "Руски киберпънк" , в която се говори за подслушването от ФСБ, системата за наблюдение на Москва, "Окото на Бога" и "Химера", Дуров и Христо Г розев , телефонните измамници и "дигиталния ГУЛАГ". "Тази книга, според мен, ще бъде..

публикувано на 24.10.25 в 17:50
Кристияна Стефанова

Ивелин Николов, "Вестоносец": Кристияна не обижда никого, тя просто пита

Отнетата акредитация на журналистката Кристиана Стефанова, която в момента работи за сайта "Вестоносец", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Ивелин Николов , главен редактор на интернет изданието.   Какво се случи "Може би седмица преди да ѝ бъде отнета акредитацията, всъщност имаше интерес от страна на пиарката на ДПС, която я..

публикувано на 24.10.25 в 17:25
Капка Тодорова

Капка Тодорова: Имало е системна координация между "Ал Джазира" и ръководството на "Хамас"

Какво съдържат намерените в Газа документи, уличаващи журналисти на "Ал Джазира" в тясно сътрудничество с "Хамас", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Капка Тодорова , кореспондент на "Клуб Z" в Берлин. "Тук даже не говорим само за медийната война, която Израел е загубил. Напоследък срещам термина, който идва от Газа и от "Хамас"..

публикувано на 24.10.25 в 16:55