Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Директно от Миланската Скала – откриване на сезона с "Борис Годунов"

7 декември от 18.55 часа

7
Снимка: Teatro alla Scala / Brescia - Amisano

Тържественото откриване на новия сезон на Миланския оперен театър е с операта "Борис Годунов" на Модест Мусоргски във версия от 1869 г. с пролог и три действия.

Вдъхновената от Пушкин оперна драма за бруталността и самотата на властта е силно свързана с "Ла Скала": тук е дебютът ѝ в Италия през 1909 г. и тук Клаудио Абадо на 7 декември 1979 г. остава в историята със забележителен спектакъл под режисурата на Юрий Любимов. За откриването на сезон 1979/1980 Абадо прави неочаквана стъпка и избира "Борис Годунов" – смело решение, което утвърждава ролята на тази опера в историята на "Ла Скала". Дотогава единственото международно заглавие, изпълнявано във вечерта на Свети Амброзий, е "Фиделио" на Лудвиг ван Бетовен. За събитието е избрано оригиналното издание във версията на Павел Лам, преработена от Дейвид Лойд-Джоунс. Певческият състав включва плеяда оперни звезди – Николай Гяуров, Никола Гюзелев, Лучия Валентини Терани, Руджеро Раймонди, Рангони Джон Шърли-Куик и Федора Барбиери. Асистент на Абадо по това време е Рикардо Шайи, който 43 години по-късно, за своя девети сезон в прочутия оперен театър, отново избира "Борис Годунов" за 7 декември.


Творбата е образец за дълбока човечност, в който личната драма прераства в колективна трагедия, още по-богата на смисъл поради избора на първата версия на операта. Режисурата на Каспер Холтен, бивш директор на Ковънт Гардън, добавя поглед към историята на Русия, засилвайки емоционалното преживяване с размисъл за стойността на паметта и свидетелството.


Либрето: Модест Мусоргски, по едноименната трагедия от Пушкин и исторически текстове от Николай Карамзин.
Премиерното изпълнение на операта е на 27 януари 1874 година в Мариинския театър, Санкт Петербург.

Действащи лица и изпълнители:
• Борис Годунов – Илдар Абдразаков, бас-баритон
• Фьодор, негов син – Лили Йорстад, мецосопран
• Ксения, негова дъщеря – Анна Денисова, сопран
• Дойката на Ксения – Агниешка Релис, контраалт
• Княз Василий Шуйски – Норберт Ернст, тенор
• Андрей Шчелкалов, секретар на Думата – Алексей Марков, бас-баритон
• Пимен, стар монах-отшелник, летописец – Айн Ангер, бас
• Григорий Отрепиев, по-късно Димитрий Самозванеца – Дмитрий Головнин, тенор
• Варлаам, монах скитник – Станислав Трофимов, бас
• Мисаил, монах скитник – Александър Кравец, тенор
• Кръчмарката – Мария Баракова, мецосопран
• Уродливия – Ярослав Абаимов, тенор
• Пристав, началник на охраната – Олег Бударацки, бас
• Митюха, селянин – Роман Астаков, бас
Хор и оркестър на Ла Скала
Диригент – Рикардо Шайи

Програма "Христо Ботев" излъчва директно откриването на сезон 2022/23 на Миланската Скала от 18.55 часа на 7 декември

Снимки: Teatro alla Scala / Brescia - Amisano
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирела Френи и Николай Гяуров

Мирела Френи и Николай Гяуров в "Ернани" на Верди

Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..

публикувано на 22.02.25 в 08:00
Сцена от VI действие на операта „Ернани” от Верди

"Ернани", опера в четири действия от Джузепе Верди

Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция.  Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор)   • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..

публикувано на 21.02.25 в 12:18

"Избрани хорови творби" – вторият сборник на проф. д-р Георги Петков

Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..

публикувано на 20.02.25 в 16:50

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20