На тържествена церемония в Националния студентски дом се състоя връчването на наградите на младите писатели, които тази година взеха участие в Осмото издание на Националния литературен конкурс за студентско творчество "Георги Черняков" – 2022. Конкурсът е знаков за откриване на таланти, пробващи перото си в поезията, прозата и хумора. Председател на журито бе поетът Боян Ангелов – председател на Съюза на българските писатели; членове на журито бяха: Анжела Димчева, Максим Максимов, Георги Кушвалиев, Тодор Костадинов и Лъчезар Лозанов.
Творби за конкурса изпратиха 110 автори от цялата страна – студенти от различни университети в София, Пловдив, Бургас, Шумен, Велико Търново, Благоевград, Варна. Сред тях бяха отличени:
За поезия: първа награда – Светислав Тодоров за стихотворението "По тънкия конец на светлината"; втора награда – Натали Василева за стихотворението "Писма до себе си: Наръчник за щастие";специална награда от името на Съюза на българските писатели – Мария Вуцова за стихотворението "Докато разбърквам на котлона"; специална награда от името на Националния студентски дом – Камелия Панайотова за стихотворението "Под крилото".
Проза: първа награда – Венцислава Писачева за разказа "Съдбовна среща"; втора награда – Габриела Дамянова за разказа "Любов по време на вълшебни костенурки"; специална награда на Съюза на българските писатели – Славея Семова за разказа "Добрият и лошият плод"; специална награда на Националния студентски дом – Михаела Илиева за разказа "Пиета".
На тържеството бяха наградени и доайените на поезията у нас Недялко Йорданов и Георги Константинов. УС на Общество на литературния кабинет "Димчо Дебелянов" (приемник на някогашния Кабинет на младите писатели-студенти "Димчо Дебелянов") отличи двамата поети със статуетките "Неостаряващо перо" и Почетен диплом за техния принос към основаването и развитието на КМПС "Димчо Дебелянов", както и за цялостен принос към българската литература. Церемонията се водеше от Анжела Димчева – председател на Общество на литературния кабинет "Димчо Дебелянов". Димитрина Кюркчиева разговаря с нея в "Артефир".
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg