Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В очакване на Световния ден на тангото...

Ангел Маринов: Основното в тангото е страстта (видео)

Акордеонът става все по-популярен сред младите

Само след дни ни очаква Световният ден на тангото. Националният ден на тангото се празнува в Аржентина на 11 декември.

Датата е избрана, за да отбележи рождението на Карлос Гардел (1890-1935), историческа фигура за развитието на това изкуство, и на Хулио де Каро (1899-1980) – знаменит музикант и диригент в музикалния жанр.

Причината да се отбелязва този ден дължим на композитора Бен Молар. На него му прави впечатление, че двете рождени дати съвпадат, и решава да организира тържествено отбелязване на тази дата. Представя своята идея – за учредяване на специален ден – пред културния секретар на Община Буенос Айрес. Чак след 11 години на 11 декември 1977 г. идеята му е официално възприета и същата година денят става национален.

В рубриката “Разговорът“ на “Нашият ден“ гостуват световноизвестният акордеонист и бандеонист Ангел Маринов и актрисата и пианистка Зорница Цветанова, които са и част от любопитната формация „Tango Cats“.

“Бандонеонът е вид акордеон. Това е един от инструментите, които трябва да прегънеш, за да засвириш на него – свиренето се получава от самата прегръдка и любовта“, казва в ефира на “Нашият ден“ Ангел Маринов и допълва:

“Произвеждат се нови инструменти, старите са на мода, вероятно някаква алегория с цигулките. Виждал съм и прекрасни нови инструменти с прекрасен звук. В последните пет-шест години акордеонът става все по-популярен сред младите. За да свири малкото дете на акордеон, трябва да стане поне 6-7-годишно. Със сигурност основното в тангото е страстта. Самата музика те кара да танцуваш. Това е танц по двойки.

Трудните моменти за артиста са в няколко аспекта. Основното е оцеляването в този материален свят – музиката и изобщо цялото изкуство има нужда от подпомагане. Липсата на публика също дава отражение. В момента има различни възможности, аз работя по няколко проекта например“, казва още той в интервю за БНР.

“Тангото е цял жанр. Има поезия танго, има и танц. Танцът започва от двама мъже в Аржентина. Така се е танцувал в миналото“, казва в ефира на “Нашият ден“ актрисата и пианистка Зорница Цветанова.

Чуйте пълния разговор и изпълнения в студиото в звуковия файл.

Снимки: БНР, Youtube
По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Чупим шаблони

В редакция "Хумор и сатира" традиционно сме против шаблоните, чупим ги непрестанно, но не ги изхвърляме, че може да потрябват. Тази неделя след новините в 18 това изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос". - "Истинските новини" – жителите на Канарските острови се бунтуват срещу туристите,..

публикувано на 26.04.24 в 18:35
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев танцуват на фестивала "Екселсиор" в Сиена

В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет. Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера - Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена , под артистичното ръководство на маестро Марко..

публикувано на 26.04.24 в 15:00

"Виртуални тела 2.0" – точка на пресичане между изобразителното и танцовото изкуство

Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата  " Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия. В "Артефир" Росен Михайлов , главен хореограф на..

публикувано на 26.04.24 в 14:15

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата" . Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата. Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за..

публикувано на 26.04.24 в 13:28