В Софийския университет "Св. Климент Охридски" беше представена книгата на Галин Тиханов "Световна литература. Космополитизъм. Изгнание" – избрани статии и интервюта. Залата се изпълни с едни от най-изявените български литературоведи и преподаватели, както и със студенти от хуманитарни специалности.
Този интерес не е случаен, разбира се. Галин Тиханов е сред малцината български хуманитаристи с международен авторитет. Той е професор по сравнително литературознание в Queen Mary University of London и член на Британската академия.
Тиханов е възпитаник на Софийския университет и поддържа трайни връзки с българските учени. Книгата включва избрани статии и интервюта върху космополитизма, световната литература, изгнанието и глобализацията.
В третата си част тя е основана предимно на едни от най-ценните интервюта, взети от Марин Бодаков с автора. Галин Тиханов изрично подчертава ролята на своя непрежалим приятел като съавтор. Доц. Биляна Курташева, доц. Бойко Пенчев и преводачът на книгата Гриша Атанасов ѝ отредиха ключова роля в българското литературознание.
Чуйте какво още каза Галин Тиханов за своята книга пред аудиторията в Софийския университет.
Снимка – изд. Кралица Маб
Старозагорският драматичен театър ще представи тази вечер най-новата си премиера – спектакъла "Многострадалната Геновева или летопис на едно въстание". Първата среща с публиката ще се състои на сцената на Античния форумен комплекс "Августа Траяна" в Стара Загора . Постановката е резултат от съвместната работа на утвърден екип: драматизацията е дело..
Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..
Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни". Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в близките населени места – в БиблиоПощата, в парк "Владикина бахча", на сцената на крепостта "Баба Вида", на жп гарата, в Културния център "Жул Паскин" и в читалищата на някои съседни села. Днес в..
В епизод 598 "Трамвай по желание" среща отново своята публика с младата режисьорка Анастасия Събева. Конкретен повод за лятната радиоразходка са двете последни постановки на Анастасия: "Многострадалната Геновена" в Старозагорския театър "Гео Милев" и провокативното заглавие "Доброто тяло или разсъжденията на една актриса относно килограмите,..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg