Според повечето изследователи на античната епоха с възникването на кукленото изкуство се заражда кукленият театър във вид, близък до този, познават днес.
България има своето запазено място в световната култура. Тя е третата страна, която обучава студенти професионално в тази нелека професия от 1962 година насам. За магията на изкуството, в което куклите оживяват, в "Нашият ден" разказват доц. д-р Мирослав Цветанов и актрисата Роза Николова.
"60 години са изключително къс период, в който професионалното образование все още има да догонва професионализма в правенето на артефакта, наречен кукла“, споделя доц. д-р Мирослав Цветанов.
Той е известен най-вече с това, че е създател на водния куклен театър – единствен в България и в Европа. Малък куклен театър "Слон" е създаден през далечната 1988 г. От него е и актрисата Роза Николова. Той е първият частен професионален театър у нас, зад гърба му са повече от 20 спектакли и повече от 30 награди от международни форуми и фестивали.
"Кукленият театър трябва да бъде професионален и много личи разликата, ако се гледа един театър, който съществува през годините, без да има професионално образование и професионално подготвени творци“, казва Роза Николова.
Тя припомня думите на големият художник Иван Кирков, че "Театърът е олтар, в който се събират всичките изкуства“. Това важи за кукления театър, където самата кукла е художествен факт. И тогава вече започва да живее, вече в друго изкуство. В това на актьорите, които не може да нямат подготовка във всички останали области на изкуството и културата.
"Кукленият театър има особено значимо място. За съжаление той е малко познат като изкуство. В обществото съществува една погрешна представа, за която са виновни вероятно творци, че това е изкуство само за деца. Може би защото години наред се наблягаше на работата с деца. Важно е в първите години на своето развие децата да имат контакт с такова изкуство, като театъра и кукления театър в частност. Куклата в кукления театър има съвсем друга функция и се различава съществено от куклата, която е за игра", посочва актрисата.
През новото хилядолетие на сцената навлизат мултимедията и дигиталните технологии. Проектират се 3D персонажи, задвижвани посредством компютърен джойстик, както и илюзорни ефекти.
"За нас беше огромна чест да бъдем част от един международен форум, който се състоя на 8 декември. В рамките на 6 часа дискусии и доклади и различни мнения за кукленото изкуство с изявени творци от 12 страни“, посочва доц. д-р Мирослав Цветанов.
И допълва, че докладът му на тема "Степен на осъзнато, контролирано въздействие на куклата върху зрителя в кукления театър в условия на дигитална глобализация" засяга онези нови идеи, върху които ще стъпи кукленият театър.
Посланието
"Да не се озъртат за дребното около себе си. Да разчитат и вярват на своите сили и на вярата в това, което умеят да правят, подчертава доц. д-р Мирослав Цветанов.
Целия разговор с доц. д-р Мирослав Цветанов и Роза Николова можете да чуете в звуковия файл.
Започва седмото издание на Международния фестивал на музиката и изкуствата Jam on the River. Мотото на форума тази година е "Свободата е култура". Сред участниците са Плевенската филхармония, Йордан Камджалов, Вероника Тодорова, Атанас Маринов, Минко Ламбов и Цветан Недялков. Началото на фестивала ще бъде на 30 юли в двора на Основно училище..
Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..
Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата! Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар, кучкар, инженер, но и..
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg