Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тутанкамон: Човекът зад маската

100 години след откриването на гробницата на момчето фараон загадките не спират

9
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Възкачил се на трона 9-годишен и царувал едва десетина годни, днес Тутанкамон е една от суперзвездите на Египет. Той е бил сред по-малко известните фараони на своето време, но отварянето на гробницата му – единствената непокътната, неотваряна и неограбвана през вековете – го поставя в центъра на вниманието.

Благодарение на съвременните научни методи, с които разполага археологията, днес знаем, че владетелят е бил висок около 167 см, което е било над средното. Страдал е от хронична версия на маларията, която е засегнала костите му, имал е заболяване на Колер, което засяга предимно стъпалата и е куцал, имал е некроза, вследствие на счупване, установено е, че черепът му е бил издължен, имал е и уголемени гърди – гиникомастия, а също обратна захапка. Вероятно е страдал и от пристъпи на епилепсия.


Не многобройните болести обаче са сложили край на живота му. Противно на очакванията за човек, страдащ от толкова много и мъчителни заболявания, свързани с традициите египетските владетели да се женят помежду си, фараонът е бил физически активен. Воювал е и е ходел на лов. Загинал е при инцидент с колесница, която го е ударила в гърдите. Смъртта му е била неочаквана и пищното му погребение всъщност се е състояло в недовършена гробница, предназначена за друг. Редица доказателства сочат прибързани приготовления за отвъдното.


В подкрепа на версията за злополука е и това, че сърцето му не е открито сред балсамираните вътрешности, вероятно защото е било силно увредено.

Естествено, всички ние искаме да знаем как е изглеждал, но това ще си остане тайна. Мумията му се е самозапалила и е изгоряла. Вероятно от летливите масла, използвани за балсамирането.


Около отварянето на гробницата на детето фараон също витаят какви ли не тайнствени истории, но и действителността предлага любопитни сюжети, свързани с личността на Хауърд Картър, човекът, който прониква пръв в неотваряната дотогава гробница.
Подозренията са, че се е възползвал от "правото на първия"и си е присвоил ценни артефакти. Разбира се, Картър не е единствен, доказателство за това са богатите сбирки египетско изкуство из големите европейски музеи.

Скорошните разкопки в пустинята Сахара обаче дават изключителни резултати. През 2023 година се очаква откриването на нов музей в Кайро, където ще бъдат изложени последните артефакти.

Снимки: ЕПА / БГНЕС
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ден на отворените врати организират в Института по геология на 22-ри април

В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради нашето общество – водите, почвите, горите и полезните изкопаеми. "Наистина ние сме най-големия научно-изследователски център в областта на науките за земята в България. Намираме се в София, това е..

публикувано на 21.04.25 в 17:39

Лекари и педагози подкрепят възможността родителите да извиняват отсъствия от училище до 15 дни годишно

Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията   им "до 15 учебни дни в една учебна година с мотивирано заявление от родителя до класния ръководител, но не повече от 5 дни наведнъж" при леки неразположения или важни семейни причини. Изненадващо синдикат "Образование" към КТ..

публикувано на 20.04.25 в 15:40

В Италия записват рецептата за разложка капама

Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името на събитието, става дума за   обредите на предците, в които мъже са се преобличали като животни, за да призовават плодородието на земята,  завръщането на пролетта и прогонването на болестите. Кожи,..

публикувано на 20.04.25 в 09:38
Зографско евангелие, 10 век, глаголица, лист 43 б.

Глаголицата – наука и мистика

1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест на съвършеното творение на светите Кирил и Методий фондация "Глаголитика" ще представи през 2025 година цикъл от лекции под надслов "Научни и богословски аспекти в изучаването на глаголическата..

публикувано на 18.04.25 в 11:05

Атентатът в "Света Неделя" – престъпление на века

На 16 април 1925 г. дейци на военното крило на комунистическата партия извършват зловещ атентат в черквата "Св. Неделя" – най-големият терористичен акт за целия ХХ век в света. Загиват 134 души, ранени са над 500. Сред тях 12 генерали, 15 полковници, 7 подполковници, 3-ма майори, 9 капитани, 3-ма депутати. Смъртта настига и столичният кмет..

публикувано на 16.04.25 в 17:05