Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арх. Ирина Ефтимова

Казусът "Гъбата" – критична точка в законодателството за опазване на културното наследство

Спешно 150 сгради и 7 чешми във Варна да бъдат декларирани като недвижими културни ценности

Баня Гъбата
Снимка: БГНЕС

Казусът "Гъбата" и какви са възможностите и пречките пред запазването на обекта като част от градския архитектурен облик – в "Нашият ден“ коментира арх. Ирина Ефтимова, експерт по недвижимо културно наследство. Проблемът е труден за решаване, особено при стартирала инвестиционна инициатива. Проект предвижда да бъде построен нов хотел на мястото на емблематичната баня. Във Варна бяха организираха няколко протеста около вече заградената от инвеститора сграда в знак на протест срещу строежа.

"Тази сграда има висока културна стойност. Тя е един уникален обект, който има не само архитектурна, а и градоустройствена стойност. Има изключителна научна, историческа и социална ценност и има потенциал да получи статут на недвижимо културно наследство. Тя е свидетелство за развитие на балнеологията във Варна от началото до средата на XX век. За съжаление от това днес почти нищо не е останало“, посочва арх. Ирина Ефтимова.

Този обект се намира в определени градоустройствени, административни и икономически обстоятелства, които са факт и ние няма как да ги избегнем, твърди архитект Ефтимова.

Тя споделя, че сградата никога не е била недвижима културна ценност. Никога не е била предлагана за деклариране, която означава, че не е правена научна оценка до момента. Тя се намира в непосредствена близост до археологическия резерват "Одесос“, който в централната част на Варна и е част от неговата охранителна зона.

"Има много сериозна липса на адекватни административни мерки от страна на опазващите институции – Министерство на културата и Института за недвижимо културно наследство“, посочва арх. Ирина Ефтимова.

80% от сградите в страната, които имат юридически статут на недвижима културна ценност, все още са с предварителен статут.

"Липсват единни правила, по които ние да се намесваме в историческата среда“, допълва архитект Ефтимова.

Според нея казусът "Гъбата“ би могъл да има положително развитие и да бъде запазена сградата единствено и само ако Общината вложи всички сили и усилия и изяви сериозно желание да откупи имота, защото инвестиционната инициатива е в ход.

150 сгради и 7 чешми във Варна трябва да бъдат декларирани като недвижими културни ценности.

 Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Надежда за Ръжево Конаре

Село Ръжево Конаре се намира в община Калояново и е на 27 километра от областния град Пловдив. В него живеят около 1400 човека. Ранни сведения за живота в селото през първата половина на 19-и век са преданията за чумавото – чумната епидемия от 1836 - 1837 година. Те разказват, че цели семейства напускали селото и се заселвали или само нощем..

публикувано на 01.06.24 в 09:05
Амели Льоклер

Животът на една френска бизнесдама в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с Амели Льоклер , една французойка, родена близо до Бордо, живяла из цяла Франция и дори за няколко години в Белгия, която казва, че климата на България е най-хубавият. Амели живее трайно тук от вече седем години.  След като е премила през работа в съдебната и МВР системата у нас, днес Амели е управител на своя..

публикувано на 31.05.24 в 16:44

Литературни маршрути представиха "Софийските страници на Лора Шумкова"

Фондация "Прочети София" стартира своите първи литературни разходки в града, които се развиват в две издания, всяко от които с шестмесечна програма. Всяка година литературните маршрути се обновяват с нова и напълно безплатна литературна програма, което ги прави уникални и разнообразни за любителите на литературата. Лора Шумкова е фигура,..

обновено на 31.05.24 в 13:10
Магдалена Димитрова, Ивайло Димитров, Мария Мира Христова и Елинка Величкова

"Семейно радио" с Магдалена Димитрова, Ивайло Димитров и музикалният редактор Елинка Величкова

В последното майско издание на "Семейно радио" за 2024-а гостува журналистката от Балканска редакция на БТА Магдалена Димитрова заедно с баща си – вестникарят и журналист Ивайло Димитров. Музикален редактор на броя е легендата на програма "Христо Ботев" Елинка Величкова. За нея и за екипа на предаването събитието е – последен ефир за Елинка преди..

публикувано на 31.05.24 в 13:01

Пандемия ли е насилието: Битката на една майка със съдебната система

Пандемия ли е насилието? Предаването "Законът и Темида" насочва вниманието на слушателите към частния случай на Биляна Борисова от град Шумен . Борисова споделя: "Съдебната война започна от 31 декември 2021 година, когато, след като съпругът ми сподели традиционната вечеря, се оказа, че ми е завел първото дело за домашно насилие. Никоя майка..

публикувано на 31.05.24 в 12:03