Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арх. Ирина Ефтимова

Казусът "Гъбата" – критична точка в законодателството за опазване на културното наследство

Спешно 150 сгради и 7 чешми във Варна да бъдат декларирани като недвижими културни ценности

Баня Гъбата
Снимка: БГНЕС

Казусът "Гъбата" и какви са възможностите и пречките пред запазването на обекта като част от градския архитектурен облик – в "Нашият ден“ коментира арх. Ирина Ефтимова, експерт по недвижимо културно наследство. Проблемът е труден за решаване, особено при стартирала инвестиционна инициатива. Проект предвижда да бъде построен нов хотел на мястото на емблематичната баня. Във Варна бяха организираха няколко протеста около вече заградената от инвеститора сграда в знак на протест срещу строежа.

"Тази сграда има висока културна стойност. Тя е един уникален обект, който има не само архитектурна, а и градоустройствена стойност. Има изключителна научна, историческа и социална ценност и има потенциал да получи статут на недвижимо културно наследство. Тя е свидетелство за развитие на балнеологията във Варна от началото до средата на XX век. За съжаление от това днес почти нищо не е останало“, посочва арх. Ирина Ефтимова.

Този обект се намира в определени градоустройствени, административни и икономически обстоятелства, които са факт и ние няма как да ги избегнем, твърди архитект Ефтимова.

Тя споделя, че сградата никога не е била недвижима културна ценност. Никога не е била предлагана за деклариране, която означава, че не е правена научна оценка до момента. Тя се намира в непосредствена близост до археологическия резерват "Одесос“, който в централната част на Варна и е част от неговата охранителна зона.

"Има много сериозна липса на адекватни административни мерки от страна на опазващите институции – Министерство на културата и Института за недвижимо културно наследство“, посочва арх. Ирина Ефтимова.

80% от сградите в страната, които имат юридически статут на недвижима културна ценност, все още са с предварителен статут.

"Липсват единни правила, по които ние да се намесваме в историческата среда“, допълва архитект Ефтимова.

Според нея казусът "Гъбата“ би могъл да има положително развитие и да бъде запазена сградата единствено и само ако Общината вложи всички сили и усилия и изяви сериозно желание да откупи имота, защото инвестиционната инициатива е в ход.

150 сгради и 7 чешми във Варна трябва да бъдат декларирани като недвижими културни ценности.

 Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30