Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата "Домове" възражда картичката като художествен формат

Изложбата "Домове" в "Ателие 28" в столицата представя художествени творби под формата на картичка. Художникът Ивайло Вълканов е воден от идеята си да възроди мисията на картичката днес. Ивайло се вдъхновява от творчеството на Антон дьо Сент Екзюпери, от Рилке и от Юнг, а сюжетите си рисува основно с акварел. Цветовете са ярки, някои от творбите са и графики, а темите абстрактни, разказва Ивайло Вълканов:

"Опитвам се да възстановя романтиката от получаването на картичка. Откакто имам съзнателни спомени за себе си, винаги съм имал специално отношение към картичките. Когато преди 4 години започнах да рисувам избрах тази форма на израз, това е много приятна форма на изкуство. Миниатюрата изисква една интимност, едно вживяване, и предизвиква човека да забави темпото. "Цитаделата" е символ на дома, на човешкия прогрес, човешката цивилизация. Цитаделата е дом на човека."


Мисията на Ивайло с изложбата "Домове" е да възроди картичката като художествена творба и като жест, който днес може би е малко позабравен. Вдъхновява се в много от творбите на Екзюпери, сред които от "Цитаделата" – книга философия за същността на човека, за общуването му със себеподобните, за ценностите му и за мястото му в света. "Моя душа, къде си? Чуваш ли ме? Аз ти говоря, аз те викам, тук ли си?"– това е молитвата, с която на късни години Юнг се обръща към душата си – най-важният персонаж не само в неговата наука, но и в неговото собствено битие и мислене. Друга творба представя Рилке – "Портите на Рая.


Изложбата може да бъде разгледана всеки делник след 15 часа до 14 декември.

Ивайло Вълканов е адвокат по професия и образование, но преди години изпитва порив да започне да рисува и днес не си представя своя ден, без да рисува и организира различни изложби с творбите си.

Снимки: личен архив на Ивайло Вълканов
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Надин, Филип, Лили Гелева, София и Янислав

Тийнейджърът в мен: Лили Гелева

Нейните таланти са безбройни – учила е живопис, после актьорско майсторство в НАТФИЗ, после кино и визуална култура в Софийския университет, актриса и певица, която композира песните си. Работила е с Теди Москов, Мариус Куркински, Явор Гърдев. Тя е автор на подкаста "Свободно падане", природозащитник, майка на 2-годишен син и притежава страхотно..

обновено на 24.02.25 в 10:11
Яница Радева

Писателката Яница Радева гостува на поредицата "Разказвач на месеца" в Столична библиотека

Писателката Яница Радева гостува на поредицата "Разказвач на месеца" в Столична библиотека. Събитието е днес (24 февруари).  За творчеството на авторката като романист ще говори д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Яница Радева пише поезия, проза, литературоведски и книговедски текстове. Автор е на две стихосбирки и..

публикувано на 24.02.25 в 10:07

Стелиан Радев като Пип от "Моби Дик"

Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на Пип от спектакъла на Народния театър "Моби Дик". Интерпретацията по романа на Херман Мелвил изследва дълбините на човешкото съществуване и философските въпроси за страха от времето, за копнежа по..

публикувано на 24.02.25 в 09:35

Романът, вдъхновил сериала "Берлински Вавилон", вече и на български

"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..

публикувано на 23.02.25 в 12:10

20 години специалност "Модерен танц" в Националното училище по танцови изкуства

Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..

публикувано на 23.02.25 в 08:50