Изложбата "Домове" в "Ателие 28" в столицата представя художествени творби под формата на картичка. Художникът Ивайло Вълканов е воден от идеята си да възроди мисията на картичката днес. Ивайло се вдъхновява от творчеството на Антон дьо Сент Екзюпери, от Рилке и от Юнг, а сюжетите си рисува основно с акварел. Цветовете са ярки, някои от творбите са и графики, а темите абстрактни, разказва Ивайло Вълканов:
"Опитвам се да възстановя романтиката от получаването на картичка. Откакто имам съзнателни спомени за себе си, винаги съм имал специално отношение към картичките. Когато преди 4 години започнах да рисувам избрах тази форма на израз, това е много приятна форма на изкуство. Миниатюрата изисква една интимност, едно вживяване, и предизвиква човека да забави темпото. "Цитаделата" е символ на дома, на човешкия прогрес, човешката цивилизация. Цитаделата е дом на човека."
Мисията на Ивайло с изложбата "Домове" е да възроди картичката като художествена творба и като жест, който днес може би е малко позабравен. Вдъхновява се в много от творбите на Екзюпери, сред които от "Цитаделата" – книга философия за същността на човека, за общуването му със себеподобните, за ценностите му и за мястото му в света. "Моя душа, къде си? Чуваш ли ме? Аз ти говоря, аз те викам, тук ли си?"– това е молитвата, с която на късни години Юнг се обръща към душата си – най-важният персонаж не само в неговата наука, но и в неговото собствено битие и мислене. Друга творба представя Рилке – "Портите на Рая.
Изложбата може да бъде разгледана всеки делник след 15 часа до 14 декември.
Ивайло Вълканов е адвокат по професия и образование, но преди години изпитва порив да започне да рисува и днес не си представя своя ден, без да рисува и организира различни изложби с творбите си.
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..
Днес на открита сцена "Мелницата" от 19:30 ч. в рамките на Международния фестивал "Дни на класиката в Балчик" ще се състои концертът "Посоки" на вокален ансамбъл "Спектрум". Ще прозвучат авторски акапелни пиеси, аранжименти на класически, фолклорни, поп и джаз теми за пет гласа и Loop station. Повече за събитието разказва Константин..
Днес в Пловдив в Зала "2019" на Градската художествена галерия се открива изложбата "Разговори с живописта" на Греди Асса. Художникът, носител на наградата "Захарий Зограф", представя над 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създадени между 2010 и 2024 година. Десислава Маркова разговаря с Греди Асса – чуйте в звуковия файл:
В Котел започва IХ издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим. Фестивалът се организира под патронажа на кмета на града Коста Каранашев , а програмата включва демонстрации на автентично тъкане на котленски килими, народни танци и песни от различни етноси, фолклорни шествия и костюми, занаятчийски базар с ръчно изработени изделия,..
Днес е крайният срок за онлайн гласуването за песните финалисти в Националния конкурс за песен "Бургас и морето". Подборната комисия е допуснала 12 песни, а желаещите могат да дадат своя глас на официалния сайт на конкурса. Песента, събрала най-много гласове, ще спечели наградата на онлайн слушателите. Финалът на конкурса ще се проведе на 26 юли..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg