Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Петрана Чакърова: Нужна е работеща стратегия в детското здравеопазване

проф. д-р Петрана Чакърова
Снимка: МБАЛ

През последните три месеца, ако се направи аналогия с Covid пандемията, ситуацията е същата, но това е една серия от респираторни вируси. Много малко са болните от грип, но за сметка на това върлуват неприятни вируси – респираторно синцитиален вирус (RSV), риновируси, както и аденовируси. В момента заболеваемостта е пикова. Това олясни в "Нашият ден“ проф. д-р Петрана Чакърова, началник на Клиниката по детски болести в УМБАЛ "Проф. Стоян Киркович“.

Клиниката по детски болести работи по 21 клинични пътеки и в нея се лекуват средногодишно 1800-2000 деца от няколко области у нас.

Проф. Чакърова споделя, че няма свободни легла. На ден се изписват по 10-12 деца и до сутринта са дошли точно толкова отново.

65% от болните, които лекуваме, са от малцинствен произход. Не мога да си представя, че тези хора ще посрещат финансови предизвикателства. Стационарните лекари ще се занимаваме с малцинствени пациенти. Детският контингент ще се поляризира много, твърди проф. д-р Чакърова.

Според нея има някои ограничения, които много затрудняват работата. При продължаваща белодробна патология, клиничните пътеки са малко на брой и не може да бъде поставено условие на едно семейство детето им да не се разболява в рамките на три седмици след изписването. Повторната хоспитализация е проблемна, защото трябва да се определи по каква клинична пътека да бъде.

"Идват много деца с аномалии, които не са диагностицирани навреме, които вървят към бъбречна недостатъчност, кръвни заболявания, ендокринни заболявания, диабет. През последните две години се наблюдава гърчова симптоматика. На десет дни задължително идва едно дете и то не е доказан епилептик“, посочва проф. Чакърова.

Тя препоръчва родителите да не прибягват до самолечение на децата, а да търсят незабавна медицинска помощ при проява на първи симптоми.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12