Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Петрана Чакърова: Нужна е работеща стратегия в детското здравеопазване

проф. д-р Петрана Чакърова
Снимка: МБАЛ

През последните три месеца, ако се направи аналогия с Covid пандемията, ситуацията е същата, но това е една серия от респираторни вируси. Много малко са болните от грип, но за сметка на това върлуват неприятни вируси – респираторно синцитиален вирус (RSV), риновируси, както и аденовируси. В момента заболеваемостта е пикова. Това олясни в "Нашият ден“ проф. д-р Петрана Чакърова, началник на Клиниката по детски болести в УМБАЛ "Проф. Стоян Киркович“.

Клиниката по детски болести работи по 21 клинични пътеки и в нея се лекуват средногодишно 1800-2000 деца от няколко области у нас.

Проф. Чакърова споделя, че няма свободни легла. На ден се изписват по 10-12 деца и до сутринта са дошли точно толкова отново.

65% от болните, които лекуваме, са от малцинствен произход. Не мога да си представя, че тези хора ще посрещат финансови предизвикателства. Стационарните лекари ще се занимаваме с малцинствени пациенти. Детският контингент ще се поляризира много, твърди проф. д-р Чакърова.

Според нея има някои ограничения, които много затрудняват работата. При продължаваща белодробна патология, клиничните пътеки са малко на брой и не може да бъде поставено условие на едно семейство детето им да не се разболява в рамките на три седмици след изписването. Повторната хоспитализация е проблемна, защото трябва да се определи по каква клинична пътека да бъде.

"Идват много деца с аномалии, които не са диагностицирани навреме, които вървят към бъбречна недостатъчност, кръвни заболявания, ендокринни заболявания, диабет. През последните две години се наблюдава гърчова симптоматика. На десет дни задължително идва едно дете и то не е доказан епилептик“, посочва проф. Чакърова.

Тя препоръчва родителите да не прибягват до самолечение на децата, а да търсят незабавна медицинска помощ при проява на първи симптоми.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българската арменка или арменската българка

В Деня на българската писменост, просвета и култура насочваме вниманието ви към Севда Севан, която в своето творчество разказва за смесването на традиции и култури, за общуването между гърци, арменци, евреи и турци, които пребивават в хармонията на своето многоезичие. Ще го сторим заедно със сина ѝ Ален Лазаров, Вартануш Топакбашян, главен..

публикувано на 24.05.25 в 12:23
Мая Димитрова

Мая Димитрова: През 2013-2014 г. започва руската културна операция в България

Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова, журналистка в БНТ, авторка на разследването. Руска пропаганда в български училища? "Всъщност не очаквах, че проблемът е толкова широко залегнал в българската образователна система. Това е  един..

публикувано на 24.05.25 в 09:10
Весислава Танчева

Кметът Терзиев няма друг съюзник освен гражданското общество

Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на София заприличаха на политическа акция, коментира в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев" Весислава Танчева , комуникационен експерт. "Всички, които наблюдаваме Борисов в неговата вече 25-годишна..

публикувано на 24.05.25 в 08:55
Снимката е илюстративна

Договор за строителство на жилищна кооперация

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Ли ана Спирова, Варна:  Преди години сключих договор за строителство на жилищна кооперация, съгласно клаузите на който трябваше да получа два апартамента и един мезонет. Условието беше те да ми бъдат предадени напълно завършени до..

публикувано на 23.05.25 в 14:35

Написаното остава: 101 езикови бележки за чист български език

Националното издателство за образование и наука "Аз-буки" и Институтът за български език "Проф. Любомир Андрейчин" при БАН ще представят на 24 май новата си съвместна книга "Написаното остава. Пиши правилно! 101 езикови бележки". Събитието ще се проведе от 12:00 ч. в парк "Княжевска градина" в София и е част от тържествата по случай Деня на..

обновено на 23.05.25 в 13:46