Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо младите икономисти настояват за предвидимост на икономиката с бъдеще?

Снимка: @pixabay

Потребителското цунами през декември е особено видимо. Дали начинът, по който потребява един икономист, е различен и дали обществото разбира необходимостта от устойчивото развитие в "Нашият ден" коментират икономистите от Общоикономическия факултет на УНСС д-р Неда Мужо и д-р Антоан Шотаров.

"Живеем в консуматорско общество. Има статическо проучване, което казва, че Западът печели едно евро или един долар, за да харчи два. Докато източните култури обикновено печелят един долар, за да изхарчат 50 цента“, споделя д-р Неда Мужо, преподавател в Общоикономическия факултет на УНСС. И допълва, че, гледайки напред, устойчиво развитие означава, че ние вече сме взели на заем от бъдещите поколения и ние така да се каже харчим за тяхна сметка.

Според д-р Антоан Шотаров войната влияе много аспектно, като тя засилва инфлацията и инфлационните процеси в целия свят. Пандемията  също оказва влияние през предишните две години и рязко променя бизнес условията. Преди това инвестиционните фондове и бизнесите бяха готови да вкарват огромни средства в определени бизнеси.

"Криптозимата е тук. Никой не може да каже кога ще излезем от нея или дали ще излезем. В момента отново се търси дали изобщо има смисъл от тези валути, дали трябва да се инвестира в тях“, казва икономистът.

В България има множество фондове за рискови инвестиции, някои от тях са подкрепени с европейски средства, а други са частни фондове. Реалност е и първият български еднорог с оценка от 1 млрд. долара.

Ако се погледнат глобалните индекси за иновации, се вижда как България прави скок от 80-о място до 35-о място, което показва, че условията за иновациите и стартъпи в България са се променили драстично. Политическата обстановка влияе осезателно върху рамката за развитие бизнеса.

България е страна с най-ниска минимална заплата в рамките на ЕС, както и най-ниска пенсия, и най-ниска средна работна заплата. Страната ни е с една от най-високите инфлации в ЕС.

"България трябва да има изпреварващ ръст на икономиката. Нашите сравнителни предимства са дигитализацията, финансовите иновации и географското разположение", твърди д-р Мужо.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полет отпразнува приема на България в Шенген по въздух

Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) осъществи полет в чест на приемането на страната ни в Шенгенското въздушно пространство (4-7 април) . По думите на организаторите тази частна инициатива цели да популяризира широко новите възможности, които Шенген по въздух отваря за гражданите, туризма и бизнеса в България и Европа. Лекият..

публикувано на 09.05.24 в 12:56

FX Gambit, или как да реализираме на пазара малките си финансови спестявания?

В последното издание на рубриката "Денят делово"  Боян Атанасов , софтуерен инженер и изобретател с дългогодишен опит в САЩ, сподели своите виждания и опит в областта на личните финанси и иновациите. След като емигрира в Германия още на 20 години, Атанасов постига по-късно успехи в Америка, където се премества и работи за престижни компании..

обновено на 09.05.24 в 12:44

Юлиан Попов: Проблемите в градската инфраструктура са комплексни

В рубриката "Темите на деня" на поредното изданието на предаването "Нашият ден", бившият министър на околната среда и водите, Юлиан Попов, обсъди няколко ключови теми, свързани с екология, климатични промени и урбанизация. Попов подчерта икономическото значение на околната среда , разглеждайки я не само като фон на нашето ежедневие, но и като важен..

обновено на 09.05.24 в 10:06

Отбелязваме Деня на Европа и Деня на победата над нацизма

На 9 май се отбелязва Денят на Европа, който е в чест на историческата декларация на Шуман от 1950 година. Тази дата е символ на сътрудничеството, единството и мира между европейските народи. Основните теми от декларацията продължават да бъдат актуални дори 74 години след тяхното формулиране. Тази дата така също символизира началото на..

обновено на 09.05.24 в 09:12

За свободата да знаеш

Овцефермата в пловдивското село Строево отглежда 500 овце от породата Лакон, а началото е поставено през 2015 г. Мандрата към фермата съществува от 2019 г., а в производството е ангажирано цялото семейство. Мария Василева се занимава основно с мандрата, но с нея разговарям в момент, когато е ангажирана и с храненето на агнетата. Във фермата..

публикувано на 08.05.24 в 17:00