Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Декалог на тревогата" звучи на шест езика в "Сфумато"

Снимка: sfumato.info

В Театралната работилница "Сфумато" текат последните репетиции на международното ателие "Декалог на тревогата". Ателието е партньорски проект с Националния театър на Люксембург в рамките на мултинационален творчески проект "Катастрофа", иницииран от UTE (Съюз на театрите на Европа), за периода 2022-2023 година.

Ръководители на "Декалог на тревогата" са режисьорите Маргарита Младенова и Иван Добчев.

"Това е проект, който подготвяме от две години. То е ателие, но носи всички белези, макар и в чернова, на бъдещото представление. Участват актьори от много държави, мултилингвистичен е проектът. На шест езика се говори в самото представление, което е върху текстове от Чехов, Платон, Софокъл, Достоевски, Селин, Мюлер, Бюхнер, Арто, Цветаева, Калдерон. И има също така сонгове – песни между фрагментите, върху които работим с Христо Намлиев. Те са върху поезия на Ани Илков, Елиът, един хор от Софокъл имаме.

Имаме много активен диалог, огромно доверие на тия момчета и момичета. Те гледаха и спектакли на "Сфумато" и казват, че от спектаклите, които гледат, разбират много по-бързо и дълбоко какво е "Сфумато" като поетика, къде са попаднали и какво се иска от тях, отколкото само говорене и четене", разказа в "Артефир" Маргарита Младенова.

Участниците са подбрани спрямо езика, на който са писани текстовете, включени в спектакъла, обясни проф. Младенова.

В представлението участват Александра Чорович, Биляна Георгиева, Борис Кръстев, Васил Дуев-Тайг, Даниел Пинто, Дени Бойе, Жером Бюрелбах, Константинос Хаджисавас, Мария Карамитри и Сава Драгунчев.

Драматург е Флориан Хирш, сценографията е на Елена Иванова, композитор - Христо Намлиев.

Спектакълът ще се играе в "Сфумато" само четири пъти – на 17, 18, 19 и 20 декември.

След премиерата в България предстоят премиерни представления в Люксембург, участие във фестивал на целия проект "Катастрофа" в Порто (Португалия), а след това – още фестивали и турнета в европейски театри.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25