Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Весна Парун – 100 години от рождението

С две събития у нас отбелязваме 100-годишнината от рождението на хърватскaтa поетeса Весна Парун. Снощи в Народния театър "Иван Вазов" се състоя представлението по нейни творби "Аз, която имам ръце по-невинни" – aвторски проект на Загребското театрално ателие, а днес се открива и изложба в къща-музей "Никола Й. Вапцаров" за живота на Весна Парун под надслов "Фанатик на истината: Весна Парун в Народна република България (1962-1967)".

Весна Парун е тясно свързана с нашата страна и интелектуалния ѝ елит по времето, докато е живяла в България – от 1962 до 1967 година, когато я екстрадират с обвинението, че е шпионин на тогавашния югославски президент Й .Б. Тито. За това, че е била следена от Държавна сигурност у нас, свидетелстват съхранените в Българския държавен архив в София донесения на четирима агенти, за които Людмила Миндова пише в студията си "Поетесата и Държавна сигурност. Весна Парун в България". Самата поетеса пише следното:

"А аз междувременно с пясъчен часовник в сърцето и гонг в главата пресякох българската граница, водех ултракафкиански съдебни дела почти на живот и смърт от другата страна на Стара планина, учих се от големия дисидент Радой Ралин – ждановски, тодорпавловски и тодорживковски изгнаник – да пиша пародия, сатира, епиграма. Въоръжена с това, се върнах в родното лоно, където – ето ти идилия – папагали и гарвани ме засипаха с бърборене и квазиполитически клевети. Благодаря им." 

Изгонена от България, тя се завръща в родината си, където също не е приета с радост. Днес обаче тя е смятана за най-добрата хърватска поетеса. Ето какво казва за нея поетът и преводачът Тонко Мароевич, голям ценител на творчеството ѝ: "Наш културен и емоционален дълг е да припомняме епохалното значение на нейното творчество и да насърчаваме широката публика да се обърне към вдъхновяващите и с непроходна стойност нейни стихове и страници!“

Освен много от съвременните български поети, тя е превела и издала книги на Пеньо Пенев и Христо Ясенов. Нейни преводи на български има само в една книга с избрани стихотворения от 1964 г. Катя Зографова публикува през 2016 г. "Българскта одисея на Весна Парун".

Повече за Весна Парун чуйте от преводачката Ксения Банович и Людмила Миндова.

Снимки – къща-музей "Никола Й. Вапцаров"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Берлин, Берлин" е в Пловдив

Спасението, което театърът предлага, често е пречистващ смях. Точно както е в премиерния за Пловдивския драматичен театър "Н.О. Масалитинов" спектакъл "Берлин, Берлин". Той ще се играе на 9 и 10 май . Ако комедията е трагедия, погледната от дистанцията на времето, то в пиесата на Жералд Сиблерас и Патрик Одекьор през много смях се разказва..

публикувано на 08.05.25 в 17:09
Антон Баев – директор на  Международния фестивал на поезията

В Пловдив се провежда Международният фестивал на поезията "Орфей"

В Пловдив се провежда Международният фестивал на поезията "Орфей". Поети от Хърватия, Чехия, Словакия, Естония, Турция, Босна и Херцеговина, Дания, Грузия и България четат на роден език и в превод на български в двете фестивални вечери.  По време на откриващата вечер ще бъде връчена голямата награда "Орфей" – за изключителен принос към поезията,..

обновено на 08.05.25 в 15:10

Библиотеките днес – памет на нацията, хранилище на книжовното наследство, социално място

Преди 11 май, когато Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ) чества своя патронен празник, а библиотекарите в България празнуват професионален празник, в "Артефир" гостува директорката на НБКМ и председател на Българската библиотечно-информационна асоциация (ББИА)  доц. д-р Калина Иванова. Доц. Иванова използва част от..

публикувано на 08.05.25 в 13:45
Мона Чобан

Гостоприемството, вдъхновението и родопските чудеса на писателката Мона Чобан

В "Нашият ден" разговаряме с Мона Чобан , писателка, и собственик на къща за гости в село Змиево в Родопите. Тя е автор на книгите "Сексът не е повод за запознанство", "Доста" и "Париж 18", живяла е в Париж и Москва, а днес намира вдъхновение сред българската природа.  Какво сподели Чобан за писането, гостоприемството, родопските легенди, живота..

публикувано на 08.05.25 в 13:05
Флейтистката София Василева-Мартинова и Стоян Мартинов на пианото

Камерен концерт флейта и пиано, японска калиграфия и хайку стихове в Трявна и Копривщица

"Нежна серенада" е камерен концерт флейта (София Василева-Мартинова) и пиано (Стоян Мартинов), японска калиграфия и суми-е на живо и хайку стихове(Венелина Петкова). В програмата са включени съвременни японски композитори (Юко Уебаяши Такацугу Мурамацу) и аранжименти на традиционни японски пиеси. Проектът ще бъде представен в Трявна и Копривщица...

публикувано на 08.05.25 в 12:45