Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ангелина Летникова: Чака ни дълъг път, за да станем държава, в която ЛГБТ хората се чувстват добре

ЛГБТ правата трябва да се поставят в контекста на правата на човека

| обновено на 16.12.22 в 08:17
Ангелина Летникова
Снимка: Facebook/angelinaletnikova

“В града, в който живея, темата за това как изглежда или как се идентифицира един човек не се поставя на масата, тук по-важни са други неща – да имаш приятели, да отидеш на хубаво парти или на изложба“, казва в ефира на “Нашият ден“ от Кьолн ЛГБТ активистът Ангелина Летникова и допълва:

“По-важно за мен е да продължа с артистичната си кариера. Имах три концерта миналия месец“.

У нас...

“В България всичко това е доста сложно, тъй като все още имаме дупка в законодателството и нямаме закон, който да ни защитава от физическо и вербално насилие. Все още имаме проблеми със силно войнстващия, нарастващ фашизъм, който е и по улиците, и в кулоарите на парламента. Изобщо имаме да извървим доста голям път, за да може България да се превърне в държава, в която ЛГБТ хората се чувстват добре. Да могат да се развиват и да не им се налага да емигрират.

Аз съм един от многото хора, които емигрираха, за да могат да живеят щастлив, спокоен и свободен живот”, казва още Летникова в ефира на “Нашият ден“.

“Опасявам се, че светът, в който живеем не отива на добре. Видяхме пандемията, бруталната агресия на Русия спрямо Украйна, виждаме революцията в Иран, виждахме и протестите в Китай...

Ако говорим за ЛГБТ права, трябва да ги поставим в контекста на правата на човека“, посочва още Ангелина Летникова.

“Това, което наблюдаваме покрай войната като настроения, почива вече на много твърда основа. Имаме да водим много разговори и да правим саморефлексия, за да разберем откъде идва всичко това“, казва още активистът в интервю на Люба Константинова в “Нашият ден“.

Снимки: Facebook/angelinaletnikova

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10
Опашка за хуманитарна помощ в Газа, 17 март 2024 г.

Жители на Газа умират, докато се борят за достъп до храна

Населението на Газа, което наброява над 2 милиона души, е изправено пред остър недостиг на храна и други стоки от първа необходимост. Жителите често биват убивани, докато се опитват да получат хуманитарна помощ в няколко пункта за разпределение. Кая Калас предупреди Израел да спре да избива цивилни, търсещи хуманитарна помощ 21 деца са починали..

публикувано на 23.07.25 в 11:15