Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ангелина Летникова: Чака ни дълъг път, за да станем държава, в която ЛГБТ хората се чувстват добре

ЛГБТ правата трябва да се поставят в контекста на правата на човека

| обновено на 16.12.22 в 08:17
Ангелина Летникова
Снимка: Facebook/angelinaletnikova

“В града, в който живея, темата за това как изглежда или как се идентифицира един човек не се поставя на масата, тук по-важни са други неща – да имаш приятели, да отидеш на хубаво парти или на изложба“, казва в ефира на “Нашият ден“ от Кьолн ЛГБТ активистът Ангелина Летникова и допълва:

“По-важно за мен е да продължа с артистичната си кариера. Имах три концерта миналия месец“.

У нас...

“В България всичко това е доста сложно, тъй като все още имаме дупка в законодателството и нямаме закон, който да ни защитава от физическо и вербално насилие. Все още имаме проблеми със силно войнстващия, нарастващ фашизъм, който е и по улиците, и в кулоарите на парламента. Изобщо имаме да извървим доста голям път, за да може България да се превърне в държава, в която ЛГБТ хората се чувстват добре. Да могат да се развиват и да не им се налага да емигрират.

Аз съм един от многото хора, които емигрираха, за да могат да живеят щастлив, спокоен и свободен живот”, казва още Летникова в ефира на “Нашият ден“.

“Опасявам се, че светът, в който живеем не отива на добре. Видяхме пандемията, бруталната агресия на Русия спрямо Украйна, виждаме революцията в Иран, виждахме и протестите в Китай...

Ако говорим за ЛГБТ права, трябва да ги поставим в контекста на правата на човека“, посочва още Ангелина Летникова.

“Това, което наблюдаваме покрай войната като настроения, почива вече на много твърда основа. Имаме да водим много разговори и да правим саморефлексия, за да разберем откъде идва всичко това“, казва още активистът в интервю на Люба Константинова в “Нашият ден“.

Снимки: Facebook/angelinaletnikova

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40

Безплатни консултации в кабинета по репродуктивно здраве на "Майчин дом"

В това издание на Lege Artis говорим за репродуктивното здраве. Доц. д-р Мария Юнакова , акушер-гинеколог и специалист по репродуктивна медицина с над 20-годишна практика, запознава слушателите на предаването с кабинета за репродуктивно здраве на СБАЛАГ "Майчин дом", който отвори врати за безплатни консултации на пациенти с репродуктивни..

публикувано на 03.07.24 в 13:27

Нов дом, нов живот: Трудностите при адаптацията в България

Разговорът е посветен на хората, които решават да променят света си и напълно да променят живота си, премествайки се в друга страна или в рамките на собствената държава. Разглеждаме всички аспекти, които едно преместване изисква – от битови, административни до социални предизвикателства. Гости на рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" са Ивета Иванова..

обновено на 03.07.24 в 12:34

Физическата активност и дигиталното ежедневие

Близо 1,8 млрд. възрастни по цял свят са изложени на риск от заболявания като рак, сърдечни и мозъчни удари, деменция и диабет поради недостатъчна физическа активност. Според проучване на Световната здравна организация (СЗО) липсата на физическа активност в глобален мащаб се е увеличила с 5% между 2010 и 2022 г. На живо от конференцията в..

публикувано на 03.07.24 в 12:05

Протестът на аптеките днес: Защо фармацевтите недоволстват?

Протест в цялата страна на собственици на аптеки  поради предложените промени за начина на отпускане на лекарства по НЗОК, с което се намаляват плащанията за изпълнение на такива рецепти. Фармацевтите не са съгласни промяната да се осъществи без финансова обосновка. Аптеката трябва да осигури голямо количество лекарствени продукти, върху които няма..

публикувано на 03.07.24 в 11:50