Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Очакваният ръст на софтуеърния сектор у нас за 2022 г. е близо 26%

Снимка: ЕПА/БГНЕС

ИКТ индустрията, в която софтуерният сектор е водещ, има амбицията в следващите пет години да заеме първото място по приходи в българската икономика.

Това обявиха от БАСКОМ при представянето на традиционния годишен доклад БАСКОМ “Барометър“. То се състоя в присъствието на мениджърите на софтуерните компании-членове на асоциацията, която вече наброява над 150 фирми и организации, както и на министъра на икономиката и индустрията Никола Стоянов.

“Индустрията отново показва много вискоо ръст, устойчив ръст от 26%, което е значително над средното за индустрията.Постоянно се увеличат хората, които работят там, млади таланти постоянно навлизат. Тази година достигнаха до 50 000 човека. Добавяме по около 5 000 човека всяка година със сравнително високи доходи. Едно желано работно място и икономика, която е на световно ниво и от малкото, които привличат обратно кадри в България“,  казва в ефира на “Нашият ден“ Филип Мутафис, член на управителния съвет на БАСКОМ.

“Нашата прогноза показва, че 2026 г. индустрията ще има нужда от 9000 млади таланта, а университетите ще произведат някъде около 2500 и 2800 специалиста в тази индустрия. Очертава се една много голяма ножица между търсенето и предлагането, която ни притеснява. Тя е породена от високото темпо, с което се движи индустрията.

Прогнозите са за голям недостиг на софтуерни специалисти са на световно ниво. Търсенето не идва само от България, но е 85-86% от износ. Една от малкото български индустрии, които предлагат продукт с висока добавена стойност.

Софтуеърната индустрия е почти на 100% на светло, докато цели икономически отрасли в България са в сивия сектор. Ако някой има искрено желание да увеличава приходите в бюджета, би трябвало да се насочи към изсветляване на сивия сектор, който е значителен“, посочва още Мутафис в интервю на Александър Райчев в предаването “Нашият ден“ по програма “Христо Ботев“ на БНР.                                            

По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26