Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Очакваният ръст на софтуеърния сектор у нас за 2022 г. е близо 26%

Снимка: ЕПА/БГНЕС

ИКТ индустрията, в която софтуерният сектор е водещ, има амбицията в следващите пет години да заеме първото място по приходи в българската икономика.

Това обявиха от БАСКОМ при представянето на традиционния годишен доклад БАСКОМ “Барометър“. То се състоя в присъствието на мениджърите на софтуерните компании-членове на асоциацията, която вече наброява над 150 фирми и организации, както и на министъра на икономиката и индустрията Никола Стоянов.

“Индустрията отново показва много вискоо ръст, устойчив ръст от 26%, което е значително над средното за индустрията.Постоянно се увеличат хората, които работят там, млади таланти постоянно навлизат. Тази година достигнаха до 50 000 човека. Добавяме по около 5 000 човека всяка година със сравнително високи доходи. Едно желано работно място и икономика, която е на световно ниво и от малкото, които привличат обратно кадри в България“,  казва в ефира на “Нашият ден“ Филип Мутафис, член на управителния съвет на БАСКОМ.

“Нашата прогноза показва, че 2026 г. индустрията ще има нужда от 9000 млади таланта, а университетите ще произведат някъде около 2500 и 2800 специалиста в тази индустрия. Очертава се една много голяма ножица между търсенето и предлагането, която ни притеснява. Тя е породена от високото темпо, с което се движи индустрията.

Прогнозите са за голям недостиг на софтуерни специалисти са на световно ниво. Търсенето не идва само от България, но е 85-86% от износ. Една от малкото български индустрии, които предлагат продукт с висока добавена стойност.

Софтуеърната индустрия е почти на 100% на светло, докато цели икономически отрасли в България са в сивия сектор. Ако някой има искрено желание да увеличава приходите в бюджета, би трябвало да се насочи към изсветляване на сивия сектор, който е значителен“, посочва още Мутафис в интервю на Александър Райчев в предаването “Нашият ден“ по програма “Христо Ботев“ на БНР.                                            

По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ДОБРОволческите възможности по света и у нас

ДОБРОволчески възможности по света и у нас в рамките на проекта "ДОБРОкаст пътува – пътувай с нас!" представя в "Нашият ден" Катерина Стоянова , председател на УС на CVS България. На фокус е фестивалът "48 часа Варуша Юг“, който предстои във Велико Търново между 15 – 17 август. "ДОБРОкаст" е единственият подкаст, посветен изцяло на..

публикувано на 16.07.25 в 10:35
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..

публикувано на 15.07.25 в 16:15
Проф. Милен Замфиров

Новите технологии в съвременния образователен процес

Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..

публикувано на 15.07.25 в 12:45
Денис Иванов

СофтУни организира уебинар на тема "AI за архитекти"

Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..

публикувано на 15.07.25 в 11:38

Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж: Призвание, дълг и успехи

Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..

публикувано на 15.07.25 в 11:30