“Да работиш в Софийска опера и балет е едно изключително предизвикателство. Ние сме един огромен организъм от близо 450-500 човека“, казва в ефира на “Нашият ден“ Жорж Димитров, един от диригентите на Софийската опера и балет, и подчертава:
“Имам възможността да дирижирам и да се докосна до заглавия като “Риголето“, “Кармен“, “Чичовци“, “Янините девет братя“ и “Норма“. Възстановихме първата българска историческа опера с академик Пламен Карталов, която се казва “Борислав“, и още доста заглавия.
Като административна функция съм на позиция отговорен диригент, която всъщност включва това да се грижа за почти целия музикален продукт на театъра. Там, където има друг водещ диригент, аз му съдействам . Където няма диригент в някои от продукциите, тогава помагам на колегите да се справят по-добре.“
Новите постановки...
“Когато подхождаме към едно ново заглавие, обикновено режисьор и диригент се събират, споделят своите мисли, започват да мислят заедно как ще го изградят, след което всеки тръгва по своя път да си върши работата. С певците работата е много интересна. В моя случай тя не е императив, като изискване от диригент към изпълнител. Винаги обсъждаме с тях в драматургичен план техните роли и така стигаме до един много комплексен краен резултат, който всъщност е плод от всички емоции, мисли, опит, професионализъм и талант, събран от всички нас“, казва още той.
С колегите...
“Не се притеснявам да споделя с вас, че когато мога да почерпя от опита и таланта на моите колеги, с радост го правя. Особено по-възрастните ми колеги, винаги са били много отзивчиви и успяват да подскажат някои тънкости на занаята, които може би все още не съм усвоил. Преклон към тях и безкрайно уважение, радост и гордост, че съм техен колега.
Към по-младите колеги от мен пък, винаги се опитвам да донеса до тях този опит, който съм натрупал, или който ми е бил подсказан. Опитвам се да бъда мост между минало и бъдеще, за да можем да постигнем общия ни творчески резултат“, споделя още Димитров.
На спектакъл...
“Когато сме на спектакъл, спонтанността на музициране е симбиоза между диригент и изпълнители. Има места, където давам възможност певците да дишат свободно, да пеят свободно. Има места, когато обаче съм казал – тук аз ще бъда водещият. С общи усилия и с много доверие помежду ни сме постигали изключителни спектакли и хубави моменти на сцената“, споделя диригентът.
Как оперното изкуство представя България?
“Академик Карталов е един изключителен визионер. Той е пример за всички нас и ние сме му се доверили изцяло. Всички сме част от една огромна машина, от едно огромно послание. Защото хващаме най-малката публика – от самите бебета. Имаме концерти за бебоци. После имаме детска програма, много широко развита, в която възпитаваме младите хора, децата ни, възпитаваме ги в ценности, в естетика, в репертоар, защото изкуството е това, което изгражда духа.
Софийска опера и балет има солисти от цял свят - много големи имена и в дирижирането, и в пеенето. Тази огромна симбиоза помежду ни влияе върху обществото със сигурност. Ние предлагаме един международен сценичен продукт на сцената, който всъщност прави мост между нас и оперните театри в чужбина. Естествено, с нашите гастроли в чужбина, ние изцяло носим и българския дух, във всяка една държава, която сме посетили. Винаги със изключителен успех сме представяли България като държавана на голямо и световно оперно изкуство“, посочва още той в интервю за БНР.
Чуйте разговора в звуковия файл.
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева , директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg