Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Едно различно образователно пътуване в Африка и в Азия

Невена Шиварова и Теодор Иванов
Снимка: БНР

Невена Шиварова е мениджър връзки с кандидатите от "Адвент груп“. Тя се занимава с организиране на персонализирани събития за бизнес образование Access MBA One-to-One и Access Masters, които се провеждат в различни континенти. Заедно с Теодор Иванов, редактор в програма "Христо Ботев“ на Българско национално радио, тази година посетиха Нигерия, Гана, Корея и Япония, където се срещнаха с много млади хора. Двамата имаха задачата да отсеят потенциални кандидати, които да бъдат приети в различни магистърски програми в най-големите световни университети.

"Целта е да помогнем на хората, които желаят да продължат образованието си в тази насока. Да осъществим един личен контакт между тях и представителите на университети. Хората в Азия и в Африка са много различни. Но това, което ги обединява, е, че те са много амбицирани и са много целеустремени“, споделя Невена Шиварова.

Тя допълва, че хората от Африка търсят варианти за обучение в Северна Америка. Докато хората в Азия са по-затворена общност. Те предпочитат повече местни университети и възможности да се развиват в рамките на собствената си страна.

Теодор Иванов определя пътуването си до Нигерия и Гана с една ключова фраза, която е "огромен мащаб“В Нигерия и в Гана има много потенциал. Има много работна ръка, те са много трудолюбиви хора, въпреки че безработицата е доста сериозен проблем. Двете държави са единствените в Западна Африка, които са били част от Британската империя и поради тази причина английският език е със статут на официален език.

"Нашата задача е да насочим тези кандидати, базирано на техните предпочитания и техния потенциал, за прием в подходящи университети. Това го правим  и в Европа, в Северна Америка, в Южна Америка и в Африка. Тези събития са базирани на индивидуални срещи", казва Невена Шиварова.  
 
Според Теодор Иванов хората в Нигерия и Гана са невероятно топли, диалогични и готови да дискутират по различни теми. Много сходни са темите, които вълнуват нас европейците и тях. Това е липсата на работа, липсата на инвестиции, както и корупцията, особено в Гана. 
"Въпреки нелекия живот на голяма част от обществата в Гана и в Нигерия, те не са отчаяни хора. Те се опитват да намерят решение на своя личен проблем или на семейния си, независимо дали става въпрос за работа или друг тип обществени релации", допълва Теодор Иванов. 
В Корея и в Япония хората, които искат да продължат образованието си, имат ясна представа как искат да продължат кариерното си развитие. 
"За кандидатите там съм забелязала, че те искат да получат информация как ще се развива животът им, след като завършат такава програма. Тъй като това е една сериозна инвестиция. Тези програми са доста скъпи и за хората е важно да знаят, как се възвръща тази инвестиция", посочва Невена Шиварова.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Криминогенната държава" говори на българския читател

В рубриката "Във времето на редактора" се насочваме към една книга, която провокира със своята безкомпромисност и аналитичност – "Криминогенната държава" на Джулио Тремонти. Това е произведение, което далеч надхвърля обикновената политическа критика и се превръща в своеобразен манифест на либералната мисъл, изправена срещу една държава, вкопчена..

обновено на 03.07.25 в 10:49

Токсикология в сезона на отпуските: Какво води до спешен прием в "Пирогов"?

Лятото носи не само слънце и почивка, но и редица сезонни рискове за здравето. В интервю за Lege Artis, доц. д-р Маргарита Гешева – Бояджиева , началник на клиниката по "Токсикология" в "Пирогов", споделя важни наблюдения и съвети, свързани с повишената токсикологична опасност през топлите месеци. Ужилвания и ухапвания – сезонна вълна от..

обновено на 03.07.25 в 09:21
Аркади Шарков

Финансовата дупка в здравеопазването расте – време е за координирани действия

До 28 юли трябва да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения, реши Здравната комисия в парламента. По темата в ефира на Lege Artis се изказа икономистът Аркади Шарков.  "Парите никога не стигат, особено за здравеопазване" "Когато..

обновено на 03.07.25 в 08:43
Авд. Десислава Тодорова

Децата мигранти и новите европейски правила

Публично събитие-дискусия "Правата на деца мигранти в контекста на новите европейски правила" организира в Харманли "Центърът за правна помощ – Глас в България". През 2024 година ЕС окончателно гласува Пакта на ЕС за миграцията и убежището. На 20 декември 2024 г. България публикува своя Национален план за изпълнение на Пакта. Новата европейска..

публикувано на 02.07.25 в 16:35
Д-р Славейко Джамбазов

Застаряваща България – демографски тенденции

Какво показва анализът на застаряваща България – демография, медицински персонал и бъдещи тенденции – разказва в Lege Artis д-р Славейко Джамбазов , експерт в областта на здравните политики. Анализът прогнозира демографското състояние на страната в периода 2040 – 2050 година. Този далечен поглед в бъдещето, по думите на д-р Джамбазов, е..

публикувано на 02.07.25 в 12:49