В "Нашият ден“ Илина Мутафчиева разказва за отминалите 365 дни и за следващите. Тя е едно от лицата на протестите. Работи за по-активно участие на младите хора, включването на уязвими групи и развитието на гражданското общество. Понастоящем е народен представител в 48-ото Народно събрание, избрана от листата на “Демократична България” в Търговище. Докторант е в Университета по национално и световно стопанство в катедра “МИО и бизнес“, младежки обучител, социален преприемач и бъдеща майка.
Определя себе си като човек, който търси възможностите, така че да променя средата. "Защото вярвам, че България е по-скоро като швейцарско сирене, има много дупки, които трябва да се запълнят. И ако ти си достатъчно проактивен, можеш да намериш къде да свършиш нещо, което да има много силен отзвук“, казва Илина Мутафчиева.
Споделя, че 2023 г. е била много предизвикателна и непланирана година. Надявам се всяка следваща да бъде поне толкова предизвикателна, но все пак да бъде малко по-планирана.
"Приех да бъда водач на листата в Търговище заради прекрасните хора, с които имах възможността да работя. И вярвах, че по-скоро няма как да стане чисто математически това да има мандат ПП “Демократична България“ от Търговище и този целия район. Не съм го очаквала, а го разглеждах като една кауза, с която променям средата, вдъхвам повече увереност на хората“, споделя Илина Мутафчиева.
И допълва, че България обикновено се гледа от перспективата на София и другите градове. Самата тя се опитва да пречупи тази перспектива, за да се гледа от Попово, Омуртаг и Търговище към София и да се види пътя, който трябва да се извърви.
Мутафчиева посочва, че зелените политики не да само околна среда. Те до голяма степен са права на човека, изкореняване на неравенствата и именно за това са нейните болки.
През отиващата си година една от каузите, по които Мутафчиева активно работи, е помощта за украинските бежанци. Не бива да се пропуска и необходимостта за изграждане на цялостен подход за младежките политики. Други важни каузи са чистият въздух, домашното насилие, както и регулацията за рекламите за хазарт.
"През перспективата, че съм бъдеща майка, е още по-смислено да се боря и още по-важно. Хората, с които съм обградена, нямат отказване и борбата продължава за всеки“, твърди Илина Мутафчиева.
Майчино и детско здраве
"Ако очакваш дете преди януари и ако до август на предходната година не си го записал, има реален шанс да останеш без педиатър“, допълва Илина Мутафчиева.
Тя припомня, че в преходния парламент беше приета промяната и благодарение на кампанията "Всяко дете е БЕЗценно“ политическите парии приеха, че независимо дали си, или не си здравноосигурен, да можеш да правиш редовни прегледи ежемесечно, да имаш ехографски преглед, както и да правиш фетални морфологии, които са много важни за трите етапи от бременността. Инвитро процедурите до голяма степен също се покриват по Здравна каса.
Очакванията за 2023 година
"Да намерим изход от тази ситуация, в която се намира България. Самите българи сме доста разграничени и поляризирани. Иска ми се да намерим начин да се убедим и да виждаме общото и това, което ни свързва. В личен план ми се иска да намеря баланса и да го удържа и да видя къде е той", посочва Илина Мутафчиева.
Посланието"Да сме здрави, да живеем малко по-достойно, да бъдем малко по-добри и да отстояваме справедливостта не само когато се отнася до нас“, казва Илина Мутафчиева.
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов , дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg