Хърватският премиер Андрей Пленкович осъди вчера вдигането на цените след въвеждането на еврото като официална валута в Хърватия, като каза, че правителството ще се противопостави на това с мерки, които ще се прилагат в предстоящия период, съобщи хърватската национална телевизия ХРТ.
Пленкович заяви, че някои хора "са се възползвали от смяната (на хърватската куна с евро) и необосновано са вдигнали цените, за което не съществува никаква причина, нито оправдание".
Хърватският министър на икономиката Давор Филипович представи пред правителството предложение за забрана на неоправданото повишение на цените и каза, че всички обекти, които са повишили цените на стоките и услугите в разрез със закона за въвеждането на еврото, са задължени да ревизират цените на дребно, така че да не бъдат по-високи от цените, които са били посочени в последния ден от миналата година.
“В Хърватия очаквано се повишиха цените на хранителните продукти, както и на редица други стоки. Основният проблем е в реда на услугите, където повишението на цените достигна до 70%, както каза министърът на икономиката Давор Филипович, но тези цени са неоснователно високи.
Става въпрос за това, че търговци спекулативно се опитват да закръгляват цените в своя полза. На места това е доста драстично. Например кафето, към което хърватите са пристрастени и пият поне по три-четири на ден, което би трябвало да струва 80 евроцента, това е неговата равностойност в куни до края на миналата година, сега е 93 на места.
Имаше случаи на кафенета в Загреб, в които за улеснение на клиентите цената му е едно евро“.
Това коментира в интервю за БНР журналистът балканист Райна Асенова.
“Хлябът също доста е поскъпнал. Обикновеният хляб е по-скъп с 20 евроцента, сиренето е по-скъпо с 23 евроцента. Цените на безалкохолните напитки и хранителните продукти са се повишили най-много, както и посещенията в ресторанти, кафенета и заведения за хранене. Там скокът е най-силен, както и във фризьорските салони. Има доста драстични случаи, което накара правителството да се събере още на третия ден“, посочва още тя.
Първите реакции на управляващите…
“И премиерът, и министър Филипович заявиха, че ще вземат най-строги мерки, за да се сложи край на тази спекула и гражданите да не бъдат мамени. Пак казвам, че за увеличението на цените няма никакво основание. Още от самото начало те се изписват и в куни, и в евро. Няма как да се лъже и подобни закръгляния ще бъдат санкционирани, като ще бъдат проверявани от данъчното управление, управлението на митниците и държавния инспекторат“, посочва още Асенова и допълва:
Правителството предвижда дори да отмени тези помощи, които бяха дадени по време на пандемията за намаляване на цените на енергийните източници за редица производители и търговски обекти.
Другото, което може да се каже, е, че освен, че ще бъдат санкционирани, може да бъдат замразени цените на редица стоки. Сега са замразени цените на девет основни хранителни продукти, но може да се стигне и до замразяването на 100 стоки.
Имаше много сериозен разговор на министър Филипович с представители на търговските вериги и ясно беше заявено, че няма да се позволи гражданите да бъдат мамени.
Инфлацията в момента в Хърватия е 13% и половина, което допълнително повишава цените и средната заплата в Хърватия е около 1000 евро“.
“Не е лесно в първите дни след въвеждане на еврото, но съм уверена, че правителството ще се справи с този проблем. Не е изключено да се тръгне по пътя на Словения и да се въведат черни списъци на търговците, които са нелоялни и подхождат спекулативно“, казва още Райна Асенова в интервю на Александър Райчев за “Нашият ден“.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg