Кръгла маса на тема "Старите минерални бани на България – потенциал и перспективи", организирана с активната подкрепа на Българска асоциация за термално наследство (БАТН) ще се проведе на 24 януари 2023 г. от 14 до 18 часа в зала Изток, Народно събрание.
Поканени са компетентните органи на централната и местна власт, експерти от сферата на околната среда и водите, здравеопазването, културата и туризма, представители на гражданския сектор.
На теория всички знаем, че огромното и уникално богатство на минерални извори с лечебна стойност е благодатно за развитие и на туризъм, и на балнеология и профилактика, същевременно този потенциал остава неизползван, а сградите – паметници на културата – се рушат дали от само себе си, дали под напора на инвеститорския нагон.
В София и околностите ѝ например има около 40 извора. Дебитът само на Централна минерална баня е 12 литра в секунда. Това прави милион литра на денонощие. Всеки ден един милион литра минерална вода изтича в канала. (За сравнение дебитът на вода в световноизвестния балнеоложки курорт Карлови Вари е 8 л. в секунда, в Баден-Баден е 9 л/сек.
Рушащата се днес сграда на Централна баня София е била най-скъпата постройка след Освобождението и по време на войните, по-голяма, пищна и скъпа от тази на Двореца, с който е строена по едно и също време.)
В реставрирането, опазването и адекватното представяне на минералните бани са замесени различни институции – местни, общински, централни, здравни, културни и ако те съберат и постигнат съгласие как природното богатство да бъде оползотворявано в обществена полза, от това можем да спечелим като общество и като граждани.
В края на миналата година усилията на Българската асоциация на термално наследство да засили общественото внимание към въпроса за възстановяването на изоставените минерални бани, популяризирането на българската термална култура и осигуряването на широк обществен достъп до ресурсите на минералната вода бяха оценени от фондация "Лъчезар Цоцорков". БАТН получи парична премия от 3 хил. лв., които председателката на фондацията Надя Иванова дари за развитие дейността на гражданското сдружение.
В последно време ставаме свидетели на измисляне на различни псевдо-традиции, вярвания и ритуали, а едно възраждане на термализма би било реално връщане към изворите и миналото на страната ни.
Като прелюдия към кръглата маса на 24 януари, в Народно събрание на 12 януари ще бъде открита изложба "Минералните бани на София. Символ и спасение" с фотоси на Здравко Йончев.
Снимки: Здравко Йончев
Поредицата "Анатомия на Страха", част от предаването "Радиоенциклопедия", разглежда базовата емоция страх през призмата на психологията, фактите от научни изследвания, както и през битието на различни култури. В четири епизода разкриваме част от онова, което знаем за природата на страха, неговата еволюция и тънката граница между плодотворното и..
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно плетиво на лов за прочутата брюкселска дантела. Защото тя е като брюкселската вафла - символ! Само дето е далеч по-красива и по-малко калорична. Покривките от ефирното ръкоделие приличат на уголемени до..
През 2025 г. ще се случат общо четири затъмнения, съобщава в ефира на предаването "Следобед за любопитните" физикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия с НАО при БАН. Две от тях ще бъдат пълни лунни – на 14 март и на 7 септември, а останалите две ще са частични слънчеви – на 29 март и 21 септември. От България ще можем да..
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в. "Барабан", където работят още фигури като Борю Зевзека (Борис Руменов), Сава Злъчкин, Стоян Шатле и други – повечето днес забравени, но за времето си известни и обичани. За Чудомир, за творчеството му..
На 15 януари 1990 г. в залата на Съюза на българските писатели в София в присъствието на около 100 души – писатели, журналисти, учени, обществени деятели - е учредено Културно-просветното дружеството за връзки с бесарабските и таврийските българи "Родолюбец". В онези години за сънародниците ни в Молдова, Украйна, Казахстан, Сибир и т.н. в..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща"..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg