Кръгла маса на тема "Старите минерални бани на България – потенциал и перспективи", организирана с активната подкрепа на Българска асоциация за термално наследство (БАТН) ще се проведе на 24 януари 2023 г. от 14 до 18 часа в зала Изток, Народно събрание.
Поканени са компетентните органи на централната и местна власт, експерти от сферата на околната среда и водите, здравеопазването, културата и туризма, представители на гражданския сектор.
На теория всички знаем, че огромното и уникално богатство на минерални извори с лечебна стойност е благодатно за развитие и на туризъм, и на балнеология и профилактика, същевременно този потенциал остава неизползван, а сградите – паметници на културата – се рушат дали от само себе си, дали под напора на инвеститорския нагон.
В София и околностите ѝ например има около 40 извора. Дебитът само на Централна минерална баня е 12 литра в секунда. Това прави милион литра на денонощие. Всеки ден един милион литра минерална вода изтича в канала. (За сравнение дебитът на вода в световноизвестния балнеоложки курорт Карлови Вари е 8 л. в секунда, в Баден-Баден е 9 л/сек.
Рушащата се днес сграда на Централна баня София е била най-скъпата постройка след Освобождението и по време на войните, по-голяма, пищна и скъпа от тази на Двореца, с който е строена по едно и също време.)
В реставрирането, опазването и адекватното представяне на минералните бани са замесени различни институции – местни, общински, централни, здравни, културни и ако те съберат и постигнат съгласие как природното богатство да бъде оползотворявано в обществена полза, от това можем да спечелим като общество и като граждани.
В края на миналата година усилията на Българската асоциация на термално наследство да засили общественото внимание към въпроса за възстановяването на изоставените минерални бани, популяризирането на българската термална култура и осигуряването на широк обществен достъп до ресурсите на минералната вода бяха оценени от фондация "Лъчезар Цоцорков". БАТН получи парична премия от 3 хил. лв., които председателката на фондацията Надя Иванова дари за развитие дейността на гражданското сдружение.
В последно време ставаме свидетели на измисляне на различни псевдо-традиции, вярвания и ритуали, а едно възраждане на термализма би било реално връщане към изворите и миналото на страната ни.
Като прелюдия към кръглата маса на 24 януари, в Народно събрание на 12 януари ще бъде открита изложба "Минералните бани на София. Символ и спасение" с фотоси на Здравко Йончев.
Снимки: Здравко Йончев
Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..
В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..
Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..
Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Навършват се 75 години от решението за учредяване на Златен фонд на звукозаписа при Главна дирекция на радиоразпръскването и радиофикацията, днес –..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg