Какви ще бъдат предизвикателствата пред съдебната система през новата 2023 година? Това коментира в разговор с Анелия Торошанова за юридическото предаване "Законът и Темида" адв. Михаил Екимджиев:
"По-скоро виждам предизвикателствата пред законодателната власт, която в изпълнение към поетите ангажименти – и към Съвета на Европа, и към ЕС (визирам Плана за възстановяване и устойчивост) – трябва да приеме поне 22 закона до средата на тази година, свързани с понятия като "върховенство на правото" и "правовата държава". Все закони, които ограничават възможностите на клептократското упровление, което доминира и досега в парламента, да присвоява обществен ресурс, да присвоява средствата на европейските данъкоплатци. А това се улеснява от зависимостта на главния прокурор и неговата очевидна неадекватност.
Т.е. необходими са преди всичко промени, свързани контрол над главния прокурор (дай боже, този контрол да е ефикасен и надежден!). На второ място, приемане на Закона за конфискация на незаконно придобито имущество. Новият Закон за КПКОНПИ, в който комисията да има и разследващи функции, който най-сетне да бъде фокусиран върху корупцията във високите етажи на политическата власт, а не, както досега, Комисията да бъде използвана за разчистване на лични бизнес и политически сметки от същото това управляващо и клептократско мнозинство.
И на трето място, отхвърлените от много ефикасния тандем ГЕРБ, ДПС и "Възраждане" много важни законопроект за защита на лицата, подаващи сигнали срещу престъпления и нарушения, както и законопроекта за промяна на КПКОНПИ."
Адв. Екимджиев е категоричен, че "съдебната система плаче не за реформа, а буквално за преучредяване. Защото не просто прокуратурата е доказала неефективност, а вредността си за българската държава и за българското общество.
Адв. Екимджиев нарече Гешев и "безконтролната прокуратура" "слон в стъкларски магазин". "В сравнение с това един човек като главния прокурор да е над закона и да няма кой да го разследва дори когато той хипотетично е замесен в убийство, или когато този човек реши да прикрие свои авери, които откровено рекетират, крадат чужд бизнес, и да няма институция, която да може да преодолее това нещо... защо да се занимаваме с неща като отлагане на дела, битова корупция, организационни неуредици и некомпетентност?"
"Има някои дефекти, които просто са нетърпими, невъобразими и несъвместими с понятието "правова държава", обобщава юристът. Той подчерта, че институцията има нужда от преучредяване – "ако може да бъде занулена и от там нататък да има нов избор, да има реподбор на кадри, които да докажат качествата си."
Снимка – личен архив
Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..
Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..
Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..
Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..
Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея? На тези въпроси в "Нашият..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg