Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Успехите на лютиера Владо Тилев

Снимка: Ангелина Грозева

Българският лютиер Владо Тилев получи две награди на Международния конкурс за лютиери, проведен по време на 24-тия конгрес на организаторите от "Американската асоциация на лютиерите". Биеналето събира лютиери от цял свят и представя науката за създаването, съхранението и реставрирането на струнните класически инструменти и техните лъкове. 

За цяла седмица Калифорния се превръща в домакин на заинтересованите в областта на лютиерството, като продавачи, музиканти, мениджъри, и представи изключителните постижения на съвременните творци, Тилев бе отличен със сребърен медал за звук на виола и трета награда (сертификат) за звук за цигулка, разказва Владо Тилев в "Артефир" пред Ангелина Грозева.

В рамките на форума в Калифорния се организира панел с лектори и изложби за нови и редки инструменти и лъкове, цигулка на Тилев също участва и в изложбата. Владо Тилев е завършил Университета по изкуства Фолкванг, Есен, Германия, специалност виолончело, а преди това – Националното музикално училище в София. Споделя, че добрия лютиер има своите малки тайни, но най-важната е любовта към занаята. 

На негови инструменти свирят множество прочути музиканти, сред които са проф. Минчо Минчев (преподавател в Университета по изкуства Фолкванг, Есен), Веско Ешкенази, Йоана Каменарска. 

През 2016 г. основава фондация "Владо Тилев", която има за цел да вдъхновява и мотивира талантливи деца. Всяка година се провежда конкурс, в който най-добре представилият се млад музикант се награждава с чисто нов инструмент, изработен от Тилев.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Операта в Стара Загора отбелязва 100-годишнина с премиера на "Цар Калоян"

Държавната опера в Стара Загора навършва 100 години с премиера на спектакъла "Цар Калоян" на сцената на Античния форум "Августа Траяна" – на 17 и 18 юли. Операта от Панчо Владигеров с либрето от Николай Лилиев по театралната пиеса на Фани Попова Мутафова "Балдуиновата кула" е символична за Старозагорската опера, която през 1975 година..

публикувано на 16.07.25 в 15:45
Мария Елена Инфантино

Мария Елена Инфантино: френски шансони, "долче вита" и любов

"Нашият ден" среща своите слушатели с певицата и актриса Мария Елена Инфантино. Тя е дъщеря на българското сопрано Райна Инфантино и на сициалианския тенор Луиджи Инфантино. Родена е в Италия, но живее между Ел Ей, Лондон, София и Рим. По повод 14 юли – Денят на Бастилията и национален празник на Франция – Инфантино изнесе в София концерт с..

публикувано на 16.07.25 в 11:55

Историческият музей в Павликени откри обновена експозиция и художествена галерия

Историческият музей в Павликени откри обновена, интерактивна експозиция, художествена галерия и обновени пространства за културни събития и работа с деца. В "Нашият ден" директорът на музея и на Античен керамичен център – Павликени Елена Христова разказва: "Този голям и хубав проект дойде от Министерството на културата по норвежката..

публикувано на 16.07.25 в 09:37

Кристияна Митева представя самостоятелна изложба във Велико Търново

Във Велико Търново днес в ГАРАЖ Кристияна Митева представя своя самостоятелна изложба – "Където спомените за идеи отиват да умрат".  Авторката ни предизвиква да се замислим дали носталгията по щастливите моменти ни прави склонни да се затрупаме с останки от тях? Колко минало можем да носим на гърба си всеки ден, ако не знаем как да го пуснем? Чуйте..

публикувано на 16.07.25 в 09:35

Световна премиера в Лондон: Surdce представя “Самодива”

В края на август (27-30 август) новосъздадената танцова компания Surdce ще представи в Proposition Gallery, Лондон, премиерата на спектакъла “Самодива” – имерсивно сценично събитие, което съчетава съвременен танц с древни славянски митове, дълбоко свързани с природата. Проектът черпи вдъхновение от наследството на българската хореографка Марчела..

публикувано на 16.07.25 в 09:30