Българският лютиер Владо Тилев получи две награди на Международния конкурс за лютиери, проведен по време на 24-тия конгрес на организаторите от "Американската асоциация на лютиерите". Биеналето събира лютиери от цял свят и представя науката за създаването, съхранението и реставрирането на струнните класически инструменти и техните лъкове.
За цяла седмица Калифорния се превръща в домакин на заинтересованите в областта на лютиерството, като продавачи, музиканти, мениджъри, и представи изключителните постижения на съвременните творци, Тилев бе отличен със сребърен медал за звук на виола и трета награда (сертификат) за звук за цигулка, разказва Владо Тилев в "Артефир" пред Ангелина Грозева.
В рамките на форума в Калифорния се организира панел с лектори и изложби за нови и редки инструменти и лъкове, цигулка на Тилев също участва и в изложбата. Владо Тилев е завършил Университета по изкуства Фолкванг, Есен, Германия, специалност виолончело, а преди това – Националното музикално училище в София. Споделя, че добрия лютиер има своите малки тайни, но най-важната е любовта към занаята.
На негови инструменти свирят множество прочути музиканти, сред които са проф. Минчо Минчев (преподавател в Университета по изкуства Фолкванг, Есен), Веско Ешкенази, Йоана Каменарска.
През 2016 г. основава фондация "Владо Тилев", която има за цел да вдъхновява и мотивира талантливи деца. Всяка година се провежда конкурс, в който най-добре представилият се млад музикант се награждава с чисто нов инструмент, изработен от Тилев.
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14 май . В София (12 и 13 май) и Русе (14 май) – родното място на семейство Канети на брега на Дунав – културната институция ще отдаде почит на тримата братя от еврейската фамилия, родени в България в..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..
В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..
В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..
В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със..
Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял..
В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg