Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Борисов: Как се създава еднорог?

Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

Първият български еднорог се занимава с издаването корпоративни дебитни карти в комбинация с платформа за управление на разходи в над 30 държави. Привлича служители от цял свят. Компанията, създадена през 2018 г., е оценена от инвеститорите на 1 млрд. долара и се превръща в първата млада компания еднорог. Набраният капитал ще бъде вложен в разширяване на бизнеса в Европа и на най-големия пазар на финтех услуги – САЩ.

"Всичко започва с това човек да вземе решение и да направи компания. Смея да кажа, че в България в последните 10 години започна да се създава, т.нар. "екосистема", която включва не само фондове за дялово инвестиране и рисков капитал. В момента в страната има над 15 фонда, които подпомагат стартиращи бизнеси. Това включва идея, събиране на екип, който има опит да прави такъв тип компания."

Това каза в интервю за БНР един от основателите и главен изпълнителен директор на първия български еднорог Христо Борисов.

Според него първите клиенти дават крила на идеята и подпомагат критичното мислене и какво е необходимо, за да се реализира добре на пазара.

През 2018 г. Христо Борисов решава да стартира собствена компания заедно с Бойко Караджов благодарение на "ангели инвеститори".

"Фондът за дялово инвестиране се включи през януари 2019 година и с първоначален капитал от 1 млн. лв. ние успяхме да развием идеята до фаза, в която имахме клиенти от 16 държави“, казва Борисов.

И допълва, че едно от най-важните неща за една стартираща компания са първите клиенти и първите хора – дори те да не виждат 100% как ще се реализира този продукт, биха подали ръка и биха пробвали този продукт.

Реално в първия ден на локдауна в България – 13 март 2020 г. компанията получава своята спасителна инвестиция.

"Едно от условията на инвестицията е централата на дружеството да бъде преместена в САЩ, в Нидерландия или във Великобритания. Като ние решихме, че Лондон има най-добрата среда за това, което ние правим“, казва още той.

Понякога рискът е прекалено голям за фондовете и те предпочитат да залагат на страни, в които се чувстват по-комфортно.

Историята на българския финтех показва, че в България може да се изграждат глобално важни продукти.

"В момента дружеството оперира на два континента. Предлагаме услугата си в цялата европейска икономическа зона плюс САЩ. През октомври 2022 г. отворихме наш офис и в Ню Йорк", казва още Борисов.

Компанията вече има 267 души персонал и надеждите за 2023 г. са свързани с планове за растеж и големи очаквания от американския пазар.

"Планираме да бъдем малко по-предпазливи от гледна точка на растеж. Ще отворим около 100 позиции и планираме да бъдем около 350 човека глобално в седемте офиса на компанията“, споделя той.

Как две софийски момчета създадоха бизнес, оценен в момента от пазара за над милиард долара?

Израснал в столичния квартал "Дружба", Христо Борисов помни годите на прехода. Разбира се, 1994 г. и успехите на българския отбор на Световното първенство по футбол в САЩ, както и опашките за бензин. Христо Борисов се запознава с Бойко Караджов е една от големите български технологични компании.

"Играехме по цял ден навън, возехме се по рейсовете. Тогава нямаше технологии", спомня си Борисов. Той споделя, че гори в това, което прави в момента, но вече е по-различно с две деца и семейство.

Да правиш бизнес на два континента 

"Голяма част от продукта, който ние създаваме, е насочен към компании, които са международни. Това е една от големите добавени стойности, които ние даваме“, казва още Борисов.

От какво се нуждае България?

"Важно е като бизнес среда, всички фактори, които са свързани с качеството на живот, свободата на словото, приемането на България в еврозоната, Шенген са изключително важни“, твърди той.

"През следващите шест ще достигнем до работещо правителство и да има работещи механизми, които да подпомагат бизнес средата, казва още Христо Борисов в "Нашият ден".

Чуйте пълния разговор с Христо Борисов, главен изпълнителен директор на първия български еднорог, в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58
Аксел Роуз и Guns N’ Roses в София през 2012 г.

Haptic костюми дават възможност на хора с увреден слух да "чуят" музиката

Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..

обновено на 21.07.25 в 09:50