Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Десислава Бошнакова: Ученето не е лесно и забавно, а резултатът от него прави живота лесен

Има принципи, по които трябва да се разберем като общество

| обновено на 12.01.23 в 10:23
Проф. Десислава Бошнакова
Снимка: личен архив

“Имам усещането, че се въртим в някакъв кръг и не мога да разбера защо не си припомняме онова изречение, че “ако правиш повече от същото, няма да има друг резултат“.

Това каза в интервю за БНР проф. Десислава Бошнакова.  Тя преподавател по Връзки с обществеността в НБУ, собственик на ПР агенция „ROI Communication“, автор в списание „Мениджър“.

“Станахме много чувствителни и голяма част от правата, които имаме, станаха свръх права и всъщност забравихме, че да учиш не е лесно и забавно, а резултатът от наученото прави живота ти по-лесен и забавен“, казва още тя в ефира на “Нашият ден“.

Образованието…

“Докато не осъзнаем, че не може непрекъснато да ни е лесно, няма как нещата да вървят напред. Когато учиш е трудно, защото правиш нещо за първи път“, казва още тя.

Ситуацията в парламента….

“Винаги съм си задавала въпроса, ако отида на нова работа и откажа да я върша, защото хората там не ми харесват, дали някой ще ми плати? Не мога да разбера тези хора какво очакват, при условие, че тяхната работа е да намерят начин да се разберат, не е работа на народа. Народът е избрал такова съотношение и такива хора. Ще видим дали ще имаме поредните избори през март“, казва още Бошнакова.

Какво получаваме, когато прескочим червените линии?

“Не казвам, че партиите не трябва да устояват и трябва да правят компромиси, но си мисля, че има едни неща, по които не само партиите, но и ние като общество трябва да се разберем и те нямат нищо общо с компромиса.

Ние искаме ли като общество да живеем в среда, в която законът е за всички и той се спазва?! Това е принцип, по който трябва да се разберем. Искаме ли да се развиваме като икономика и какви са ни приоритетите, за да може това да се случи?!

Имаме ли образованието като приоритет, в което нещо трябва да се реформира, защото резултатите от проучването “Пиза“ показват съвсем други неща? Имаме ли желание да спрем войната по пътищата?!

Всички тези неща не са въпрос на политика, те са въпрос на общо решение на обществото. Има достатъчно неща, по който можем да се разберем“, казва още проф. Десислава Бошнакова.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радослав Диков, Антон Митов и Теодор Цеков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Международно ли е международното положение

От 50-те стотинки помощ за Виетнам, през войната на Русия в Украйна до новия/стар президент на САЩ, както и за европейските политико-икономически скандали и нашенските "селски междуособици" – аналитични коментари на Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg и Радослав Диков – фейлетонист. Журналистът Васил Велев – за добрата стара Англия и..

публикувано на 20.01.25 в 18:18

Импулсът в мен: Стресът след ваканция

Дори да харесваме училището си, преподавателите, съучениците и някои от предметите да са ни любими краят на ваканцията все довежда тъга. Психолозите обръщат специално внимание на стреса след ваканция – темата в този епизод на подкаста "Импулсът в мен".  Според здравните специалисти е нормално да се изпитва известна степен на..

публикувано на 20.01.25 в 15:46

Православната църква чества паметта на св. патриарх Евтимий Търновски

На 20 януари православните християни честват паметта на преп. Евтимий Велики и св. Евтимий, патриарх Търновски. Българската църква особено тържествено отбелязва деня, посветен на св. Евтимий, последният патриарх преди падането на България под турско робство. Повече за празника в "Нашият ден" разказва Ана-Мария Кръстева...

публикувано на 20.01.25 в 10:19

Опаковките на бъдещето: Гъбен материал вместо пластмаса

В рубриката "Зелените новатори на България" ви запознаваме с Атанас Енев , съосновател на иновативната компания Biomyc, която разработва екологични опаковъчни решения от гъбен материал и картон. Тези опаковки предлагат висока ефективност, стандартизация и възможност за адаптация към различни продукти, независимо от формата и размера им. Основната..

публикувано на 20.01.25 в 09:32
Самуил Петканов

Парадоксът на кламера

Самуил Петканов, създател и автор на сатиричния сайт "Не! Новините", коментира в "Мрежата", съвсем не на шега, бъдещето на почти умрелите (според него) традиционни медии и не само. Защо "бъдеще“, защо "умрели" и защо има доза оптимизъм "Оптимизмът идва от носталгията по традиционните медии – радиото, телевизията, печата, и дори към онзи..

публикувано на 20.01.25 в 09:15