Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сух януари или месец без алкохол

Детелина Стаменова: Едва ли ще станем нация от светци, но поне да сме здрави грешници

Снимка: Pxhere

В първата половина на януари все още се опитваме да се придържаме към прословутите новогодишни обещания, които си даваме. Много често наред с "да ям по-малко и да спортувам повече" е и намаляването на алкохола.

Във Великобритания съществува инициативата Dry January или Трезвен/Сух януари. През 2013 се провежда първия "официален" Dry January, в който участниците изпращат мейли до организацията, че ще спрат за месец.

Детелина Стаменова"Целта на сухия месец не е да страдаме и да се лишаваме, а да постигнем по-добро физическо и ментално здраве и положителен подход към намаляване на ефекта от алкохола – изтъква психотерапевтът Детелина Стаменова, която е сред авторите на доклада "Не/победими пандемии", в който се представя подхода "намаляване на вредата" по отношение на социално значими вредни навици, или както самата тя перефразира целите: не да бъдем нация от светци, но поне да сме здрави грешници.

Разбира се, не е задължително да започнем през януари. Целта на подобно предизвикателство е да проверим степента си на пристрастяване, доколко можем да прекарваме комфортно вечерите си "без да си сипем" и дали алкохолът не ни държи на къса каишка, допълва д-р Стаменова.

Всекидневното пиене може да създаде симптоми, подобни на депресия. Алкохолът променя химическия баланс на мозъка, увеличава кортизола – хормона на „стреса“; намалява нивата на серотонин, който регулира настроението. След пиене може не просто да се чувствате отпаднали, а да усещате тревожност или да имате ирационални нива на безпокойство и да се окаже, че си ги сипвате сами и в тази връзка един сух месец, който и да е, може да е глътка свеж ментален въздух.

Алкохолът също така влияе и влошава качеството на съня, защото тялото не заспива, спим ние, а то трябва да преработва алкохола и това води до лош нощен сън, повече прекъсвания на съня и по-кратка продължителност.

Не на последно, място алкохолът съдържа много калории и въздържанието за месец може да се отрази добре на фигурата", казва още Детелина Стаменова.

За разлика от Европа, където смъртността от консумация на алкохол спада, у нас определено не е така. Според данни на Асоциацията на производителите, вносителите и търговците на алкохол у нас 11% от сънародниците ни всекидневно пият между 100 и 200 мл. твърд алкохол, други 30% между 50 и 100 мл., а тази статистика не отчита консумацията на домашен алкохол. Именно пиенето, наред с пушенето, затлъстяването и екранните зависимости са сред скритите пандемии, вредните навици, които поради широкото си разпространение сме нормализирали, но са съществена част от факторите за висока смъртност у нас.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сондажи в премълчаната история

"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..

публикувано на 10.01.25 в 15:40

Липсата на финансиране на науката ще доведе до нейната стагнация

В Отворено писмо  о т Координаторите на националните изследователски инфраструктури, обекти от Националната пътна карта за научна инфраструктура, до Министерския съвет, Народното събрание, еврокомисар Екатерина Захариева, МОН и представители на медиите учените изразяват тревога от  Постановление № 407/22.11.2024 на МС ,  с което всички..

публикувано на 10.01.25 в 14:10
Преображенски манастир

Ще възстановят входната врата на Преображенския манастир

Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата.  Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..

публикувано на 09.01.25 в 18:24

Израел: Иновации в управлението на водните ресурси

Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..

публикувано на 09.01.25 в 16:16

За звездите без лирика

Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..

публикувано на 09.01.25 в 10:42