Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова книга на Анджей Сташук на български

След "По пътя за Бабадаг“, "Галисийски истории“, "Девет“, "Таксим“ новата книга на полския писател Анджей Сташук се нарича "Изтокът" и може да се нарече пътешественическа. Преводът е на Милена Милева. Пътуването е от Полша в посока изток през Русия чак до Далечния север, както пише авторът на едно място в книгата: 

"За да гледам постимперската ръжда и как от тази ръжда се сипе пясък. Това ми стига, ако някой пита, и заради това можеш да изминеш пет или шестхиляди километра."

"Изтокът" обаче не е просто книга за онова, което се вижда по пътя и за хората, които е срещнал. В нея има спомени от детството, размисли за днешния свят, за миналото и бъдещето, за човека и не на последно място за това какво е Изтокът днес. 

Книгата се родее с "По пътя" на Керуак, със "Синият път" на Кенет Уайт и всички онези творби, които разширяват духовни хоризонти. Всъщност "Изтокът" на Сташук е жанрово неопределима книга, но в нея е събрана част от света, при това описана с невероятно майсторство, мъдрост и разбиране и затова тя събужда любопитството, активира ума, а едновременно с това се чете с лекота.

Чуйте издателката Доротея Монова

Снимка – изд. Парадокс

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седемте смъртни гряха в седем платна на Албино Пити

Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..

публикувано на 10.05.25 в 09:45
Джими Тюрел, ДЕСЕТ, 2025 – кадър Fred Moon

Навътре в града, навън от системата

В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..

публикувано на 09.05.25 в 17:25
 Димитър Узунов (вляво) и Емил Янев

Един ренесансов персонаж от XXI век

В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..

публикувано на 09.05.25 в 16:25

Какво е чудо станало в Япония

В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..

публикувано на 09.05.25 в 15:20

Пловдив се обогатява с уникално културно пространство – "Ателие 47"

Ново културно пространство отвори врати в Пловдив преди дни. Мястото се казва "Ателие 47" и програмата включва курсове по импровизационен театър, театрална школа, събития с лектори от различни сфери на изкуството, науката и духовното развитие, както и вдъхновяващи събития за себеразвитие. Чуйте интервюто на Юлия Владимирова със създателите на..

обновено на 09.05.25 в 11:32