След "По пътя за Бабадаг“, "Галисийски истории“, "Девет“, "Таксим“ новата книга на полския писател Анджей Сташук се нарича "Изтокът" и може да се нарече пътешественическа. Преводът е на Милена Милева. Пътуването е от Полша в посока изток през Русия чак до Далечния север, както пише авторът на едно място в книгата:
"За да гледам постимперската ръжда и как от тази ръжда се сипе пясък. Това ми стига, ако някой пита, и заради това можеш да изминеш пет или шестхиляди километра."
"Изтокът" обаче не е просто книга за онова, което се вижда по пътя и за хората, които е срещнал. В нея има спомени от детството, размисли за днешния свят, за миналото и бъдещето, за човека и не на последно място за това какво е Изтокът днес.
Книгата се родее с "По пътя" на Керуак, със "Синият път" на Кенет Уайт и всички онези творби, които разширяват духовни хоризонти. Всъщност "Изтокът" на Сташук е жанрово неопределима книга, но в нея е събрана част от света, при това описана с невероятно майсторство, мъдрост и разбиране и затова тя събужда любопитството, активира ума, а едновременно с това се чете с лекота.
Чуйте издателката Доротея Монова
Снимка – изд. Парадокс
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..
В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..
В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..
В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..
Ново културно пространство отвори врати в Пловдив преди дни. Мястото се казва "Ателие 47" и програмата включва курсове по импровизационен театър, театрална школа, събития с лектори от различни сфери на изкуството, науката и духовното развитие, както и вдъхновяващи събития за себеразвитие. Чуйте интервюто на Юлия Владимирова със създателите на..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg