Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нова книга на Анджей Сташук на български

След "По пътя за Бабадаг“, "Галисийски истории“, "Девет“, "Таксим“ новата книга на полския писател Анджей Сташук се нарича "Изтокът" и може да се нарече пътешественическа. Преводът е на Милена Милева. Пътуването е от Полша в посока изток през Русия чак до Далечния север, както пише авторът на едно място в книгата: 

"За да гледам постимперската ръжда и как от тази ръжда се сипе пясък. Това ми стига, ако някой пита, и заради това можеш да изминеш пет или шестхиляди километра."

"Изтокът" обаче не е просто книга за онова, което се вижда по пътя и за хората, които е срещнал. В нея има спомени от детството, размисли за днешния свят, за миналото и бъдещето, за човека и не на последно място за това какво е Изтокът днес. 

Книгата се родее с "По пътя" на Керуак, със "Синият път" на Кенет Уайт и всички онези творби, които разширяват духовни хоризонти. Всъщност "Изтокът" на Сташук е жанрово неопределима книга, но в нея е събрана част от света, при това описана с невероятно майсторство, мъдрост и разбиране и затова тя събужда любопитството, активира ума, а едновременно с това се чете с лекота.

Чуйте издателката Доротея Монова

Снимка – изд. Парадокс

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Тошев

Георги Тошев посвети книга на Лили Иванова

Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..

публикувано на 24.12.24 в 16:12

Коледа и Ханука – тази година ще празнуваме в един ден

Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..

публикувано на 24.12.24 в 15:28

Националната галерия показва графични листа от Пабло Пикасо

Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..

публикувано на 24.12.24 в 13:25
Елена Петрова

Женският поглед към киното – актрисата Елена Петрова за киното като убежище

Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..

публикувано на 24.12.24 в 12:50
Las Posadas

Околосветско пътешествие през традициите на Рождество и Коледа

Посрещането на Бъдни вечер и Рождество по света крие голямо разнообразие от традиции и странности, които отразяват културата и наследството на всяка страна. В предаването "Нашият ден" обикаляме земното кълбо с някои любопитни и малко познати обичаи от различни краища на света: Латинска Америка Венецуела: Пътуване до църквата с..

публикувано на 24.12.24 в 11:05