Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Деня на българското кино

Снимка: @Bulgarian.National.Film.Center

Днес (13 януари) се отбелязва Денят на българското кино. По този повод Национален филмов център обявява месец януари за месец на българското кино и отбелязва 100 години от рождението на именития режисьор Въло Радев. По повод 108 години от първата прожекция на български филм, днес в Дома на киното, ще имате възможност да видите с вход свободен  "Флорентинска нощ" – анимационен филм, с режисьор Сотир Гелев, както и "С внимание към детайла" – документален филм - очерк за оператора и преподавателя от НАТФИЗ доц. Георги Карайорданов, режисьор Деси Томбушева. Инициативата е подкрепена и от други столични кина и кина в страната, под името – "13 филма на 13 януари". Кинопреглед към историята и бъдещето предоставяме с кинокритика – Деян Статулов, който наскоро издаде и книгата си, посветена на седмото изкуство и на цензурата в него – "Невъзможната свобода".

"Тази година премиерно очакваме "Майка" на Зорница София, копродукцията ни с Испания "Васил", с участието на Иван Бърнев, филма на Валери Йорданов – "Шекспир като улично куч"“, с участието на прекрасни млади актьори и Захари Бахаров, голямата Ели Скорчева, която ще видим отново на екран във филм на Стефан Командарев, филмът "Януари", по класиката – пиеса на Радичков.“

На 13 януари 1915 г. се провежда първата прожекция на първия български игрален филм "Българан е галант". Режисьор на кратката няма комедия в стила на Макс Линдер е Васил Гендов, който играе и ролята на Българан.

Книгата на Деян Статулов – "Невъзможната свобода" разглежда основните аспекти на идеологическата цензура в българското игрално кино в периода 1948-1989 година. Книгата е резултат от дългогодишно изследване върху механизмите и средствата, чрез които се осъществява контрол над кинопроизводството по време на социализма в България.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Феникс Върбанов с изложба в галерия "Стубел"

За първи път Феникс Върбанов представя изкуството си в галерия "Стубел". Живеещият в Париж художник определя себе си като космополит и често казва, че е дар от Бога да бъде посредник между три култури. Българската, китайската и френската култура са дълбоко вкоренени в същността на този артист – с родители прочутия Марин Върбанов и майка Сун Хуай Куей...

публикувано на 18.04.24 в 18:00

Або представя втората си книга с разкази

За първата си книга "Поводи за връщане" Або беше написал: "Имал съм късмета да живея на четири континента и да обиколя над 40 държави, преди да стана на 27 години. Живял съм в Пекин, Арекипа, Финикс, Манчестър, Лондон, Самоков, София – в разбъркан ред. Обичам да се запознавам с нови култури, да научавам езиците им и да чета литературата им в оригинал...

публикувано на 18.04.24 в 16:35
Подготовката на българския
павилион във Венеция

60-ото юбилейно издание на Венецианското биенале

На 19 април в 17.00 часа в зала "Тициан" (Sala Tiziano) е официалното откриване на Българския павилион на 60-то юбилейно издание на Венецианското биенале. Най-важният форум за съвременно изкуство в света ще се проведе от 20 април до 24 ноември 2024 г. и ще представи националните проекти на 331 артисти от различни държави. "Чужденци навсякъде" е..

публикувано на 18.04.24 в 16:15

По стъпките на творците в "Кварталът на писателите"

Нов пътеводител ни разхожда из "Кварталът на писателите", за да опознаем някои от най-забележителните ни творци, но и една по-лична София. Той включва подробна информация за 50 обекта, свързани с литературното минало на столицата от периода между Освобождението и края на Втората световна война. Сред тях са десетки домове и временни квартири на известни..

публикувано на 18.04.24 в 11:58

Езикът – граница и безграничност

За границите на грамотността, на превода, на културните търсения през езика – разговор в "Нашият ден" с доц. д-р Ани Бурова , литературен историк, критик, теоретик и специалист по превода, и доц. д-р Дария Карапеткова , преводач, преподавател и теоретик на превода. За доц. Бурова, която преподава чешки език и бохемистика в рамките на..

публикувано на 18.04.24 в 10:44