Днес (13 януари) се отбелязва Денят на българското кино. По този повод Национален филмов център обявява месец януари за месец на българското кино и отбелязва 100 години от рождението на именития режисьор Въло Радев. По повод 108 години от първата прожекция на български филм, днес в Дома на киното, ще имате възможност да видите с вход свободен "Флорентинска нощ" – анимационен филм, с режисьор Сотир Гелев, както и "С внимание към детайла" – документален филм - очерк за оператора и преподавателя от НАТФИЗ доц. Георги Карайорданов, режисьор Деси Томбушева. Инициативата е подкрепена и от други столични кина и кина в страната, под името – "13 филма на 13 януари". Кинопреглед към историята и бъдещето предоставяме с кинокритика – Деян Статулов, който наскоро издаде и книгата си, посветена на седмото изкуство и на цензурата в него – "Невъзможната свобода".
"Тази година премиерно очакваме "Майка" на Зорница София, копродукцията ни с Испания "Васил", с участието на Иван Бърнев, филма на Валери Йорданов – "Шекспир като улично куч"“, с участието на прекрасни млади актьори и Захари Бахаров, голямата Ели Скорчева, която ще видим отново на екран във филм на Стефан Командарев, филмът "Януари", по класиката – пиеса на Радичков.“
На 13 януари 1915 г. се провежда първата прожекция на първия български игрален филм "Българан е галант". Режисьор на кратката няма комедия в стила на Макс Линдер е Васил Гендов, който играе и ролята на Българан.
Книгата на Деян Статулов – "Невъзможната свобода" разглежда основните аспекти на идеологическата цензура в българското игрално кино в периода 1948-1989 година. Книгата е резултат от дългогодишно изследване върху механизмите и средствата, чрез които се осъществява контрол над кинопроизводството по време на социализма в България.
Той е провокирал зрителите да пътуват из всевъзможни светове. В началото беше идеята, ентусиазмът и бунтът на младия човек, който чрез “Ку-Ку” показа, че можеш да се противопоставиш на това, което не ти харесва, докато усмихваш хората и ги караш да се замислят. След това продължи и с “Каналето”, а оттам заговори и чрез музиката, защото тъкмо тя..
"Когато се стъмни, танцът на "Нашата хубава вечер" е най-приказен. Затова на 15 юли, от 19 до 21.30 ч , ще направим Вечер на отворените врати, в рамките на изложбата ми "Моите приказки със Светлината" – ръчно направени лампи от дърво на Иво Стаменов Отто. Ще покажем и Cello&Excavator – лампа с прелюбопитна история. Изложбата ще продължи до 19..
На 13-и октомври на Майдана в Киев Диан Костов и Милена Ташкова откриха своята изложба, озаглавена "Молитва за неразрушимото". Диан Костов и Милена Ташкова вече работят върху нов проект, който ще се осъществи през есента. Както подсказва името на проекта, той ще бъде фокусиран върху това, което никой никога не може да разруши – вярата, смелостта,..
Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата" с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика, създадени в периода от 1919 година до днес. По думите на актрисата Мартина Апостолова трудът е "единствено по рода си изследване до този момент в българската литература и кинокритика, хронологична..
Made in Leshten vol.4 e обща изложба с участието на петима художници от новото поколение в изкуството: Никола Цветанов, Боря Шапшалова - BoryaXYZ, Елеонора Едрева, Илджан Исметов - pilci ilci, и Тодор Рабаджийски. Експозицията идва след двуседмична резиденция в планинското село Лещен. Участниците са на възраст между 23 и 37 години. Куратори са Теодора..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg