Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радослав Свирецов: Ловецът на България от въздух и земя

Мария Мира Христова и Радослав Свирецов
Снимка: БНР

Проектът  "България от въздух и земя" представлява годишен календар за 2023 година, в който са събрани 13 кадъра от най-красивите и интересни природни кътчета и моменти от родината ни. В "Нашият ден“ Радослав Свирецов, който е пейзажен фотограф и бъдеш архитект, носител на много международни награди, споделя защо е важно да се обръща внимание на всеки един детайл. 

"Архитектурата и фотографията много добре се допълват. Това са два вида изкуство. Едното, което в момента е дигитално рисуване със светлина, другото е физическо и го виждаме навсякъде около нас. Със сигурност те ще продължат заедно“, казва Радослав Свирецов.

Той споделя, че зависи как неговото творческо мислене ще се промени в бъдеще и се надява да остави нещо качествено след себе си.

Радослав е родом от Бургас и независимо че в момента учи в София, но в си сърцето е на морето.

"Когато започнах да се занимавам с фотография, морето беше моята муза. В последствие любовта към планината, към зимата и малко по-екстремното всеха превес“, допълва той.

За шест години младият фотограф успява да покори доста върхове в областта на фотографията и заслужено участва в доста международни фотоизложби.

"Постоянството е пътят към успеха. Разбира се, погледът е много важен, трябва да имаш нещо отличаващо“, споделя Радослав Свирецеов.

Календарът

Календарът за 2023 г. е в две разновидности – стенен  и настолен, като всяка версия е с напълно различни кадри, чийто поглед е някак отгоре. Ключово, знаково и различно погледнато.

Календар „България от въздух и земя 2023“- Радослав Свирецов

"Щом фотографията кара човек да се замисли, значи тя изпълнява своята функция. През последните няколко години дрон фотографията, заснемането от високо, зае все голяма част от фотографското изкуство“, посочва Радослав.

Един от най-запомнящите се кадри в календара е на две фотогенични мравки, които сякаш се целуват. Снимката е направено в софийския "Западен парк". 

През 2022 г. организира благотворителна изложба съвместно със сдружение "Операция плюшено мече".

В портфолиото си младият фотограф има и благотворителни изложби. Той споделя, че всяка година си поставя цел, която да има надграждане.

Фотосите, които оформят годишния календар за 2023 година, може да бъдат видени на сайта на младия фотограф.

Чуйте разговора с Радослав Свирецов в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бил Гейтс и Стив Джобс на сцената в Народния театър

Дългоочакваната премиера на спектакъла "Бил Гейтс и Стив Джобс разговарят за бъдещето на информатиката" на режисьора Иван Пантелеев ще бъде на 19 и 20 септември на Голяма сцена в Народния театър. Това е третият проект на Пантелеев с трупата на Народния театър, след спектакли те "NЕОдачници" и "Капитал(на) грешка". Новият му авторски текст изследва..

публикувано на 14.09.25 в 08:40

Първо издание на фестивала U.L.I.C.A. – Street Fest в Стара Загора

Програмата на първия по рода си уличен фестивал в сърцето на Стара Загора е вече ясна. U.L.I.C.A. – Street Fest има за цел да превърне централната градска част в оживено и артистично място за срещи, забавления и добро настроение. Фестивалът започна на 13 септември с базар U.L.I.C.A., където посетителите могат да разгледат и закупят произведения..

публикувано на 13.09.25 в 16:35

Български фестивал с номинация "Нов европейски Баухаус"

Фестивалът "Горе/Долу" е единственият български проект с номинация за "Нов европейски Баухаус". Той е съвместна инициатива на "Резиденция Белиш" и Фондация "Колективът" и цели трансформирането на публични пространства в Троян. Кандидатстващи тази година са около 5000 проекта. Според Дарина Бончева, дипломантка по архитектура в УАСГ, дори само..

публикувано на 13.09.25 в 14:02

ИСИ - София представя изложбата на Виктор Петров "Подът е лава"

Играта "Подът е лава" превръща опасността и сигурността в топография на въображението. Инсталацията на Виктор Петров е изградена върху принципите на тази игра, които важат само в границите на четирите стени: наивните и разрушителни импулси могат да се разгърнат с пълна сила, физиката може да бъде пренебрегната, реалността и разумът са освободени от..

публикувано на 12.09.25 в 18:48
Моника Игаренска, Канатица, 2023, папиемаше, акрил

Противоположности и сходства – Зоя Лекова и Моника Игаренска в галерия "Васка Емануилова"

Галерия "Васка Емануилова", филиал на Софийската градска художествена галерия  откри изложба на две съвременни скулпторки от едно поколение, чийто подход към изучаване, изграждане и обработване на формата е различен.  “Противоположности и сходства” е озаглавена експозицията на Зоя Лекова и Моника Игаренска  в галерия "Васка Емануилова", която до 19..

публикувано на 12.09.25 в 17:29