Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Александър Атанасов: Грипната вълна започна по-рано от обичайно

| обновено на 16.01.23 в 12:49
Снимка: Pixabay

“Тази грипна вълна започна малко по-рано, отколкото започваха грипните вълни преди ерата на Covid-19.

Обикновено грипът настъпваше около декември и имаше пикове през януари и февруари. Тази година обаче имаше случаи още през ноември, а вече през декември вълната вече беше в разгара си. Очакваме новия пик до някоя и друга седмица.“

Това казва в интервю за БНР д-р Александър Атанасов.

“Нямам наблюдения самият вирус да е нещо по-различно от предишни години, тази година просто дойде по-рано, но още по-неприятното е, че циркулира успоредно с много други сезонни вируси“, посочва още той.

Самолечението…

“Не съм много съгласен с изречението, което много колеги използват, че самолечението може да доведе до усложнения. За повечето вирусни инфекции нямаме ефикасно лечение, така че дори да се посети лекар при една неусложнена вирусна инфекция колегата ще назначи една чисто поддържаща терапия. Това, което е опасно, е да не се диагностицират навреме вече настъпили усложнения и те да се лекуват твърде късно. Тогава вече общото състояние на пациента може да бъде сериозно влошено“, посочва още той в ефира на “Нашият ден“.

Ваксина срещу варицела…

“Смятам, че тя трябва да влезе безплатно в имунизационния календар, не за друго, а защото обществото ни е доста неинформирано, а за съжаление и доста подозрително към нови медицински продукти в областта на имунопрофилактиката.

Включване на една все още непозната за широката общественост ваксина, ще има по-скоро обратен ефект.

За сериозна промяна в имунизационния календар първо, трябва да има мащабна информационна кампания, както за медицинските професионалисти, така и за широката общественост“, посочва още д-р Атанасов.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30
Мемориалът в планината Ръшмор

В Деня на независимостта на САЩ празнуваме българо-американското приятелство

На днешната дата (4 юли) САЩ отбелязва своя национален празник – Деня на независимостта . През 1776 година след Американската революция бившите 11 британски колонии обявяват своята независимост от британската корона. С подписването на Декларацията за независимостта тогавашният Конгрес поставя основите на американската държава, като "страна на..

обновено на 04.07.24 в 16:25

Европейско финансиране за семейни фирми и креативни индустрии – възможности и успехи

В рубриката “Темата на деня” на предаването “Нашият ден” обсъждаме с адвокат Биляна Тончева възможностите за европейско финансиране за развитие на креативните и творчески индустрии. Европейските фондове предоставят до 150 хиляди лева безвъзмездно финансиране за български предприятия и фирми от творческите индустрии по оперативна програма “Иновации и..

обновено на 04.07.24 в 12:06
Фабриката

Валтер Гропиус: Пионерът на модерната архитектура

Валтер Гропиус (на немски: Walter Gropius) е германски архитект, който е оставил дълбок отпечатък в историята на модерната архитектура. Той е един от основателите на прочутата школа "Баухаус“ и е сред пионерите на модернизма, заедно с Лудвиг Мис ван дер Рое и Льо Корбюзие. В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" говорим за него,..

обновено на 04.07.24 в 10:49

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40