Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Александър Атанасов: Грипната вълна започна по-рано от обичайно

| обновено на 16.01.23 в 12:49
Снимка: Pixabay

“Тази грипна вълна започна малко по-рано, отколкото започваха грипните вълни преди ерата на Covid-19.

Обикновено грипът настъпваше около декември и имаше пикове през януари и февруари. Тази година обаче имаше случаи още през ноември, а вече през декември вълната вече беше в разгара си. Очакваме новия пик до някоя и друга седмица.“

Това казва в интервю за БНР д-р Александър Атанасов.

“Нямам наблюдения самият вирус да е нещо по-различно от предишни години, тази година просто дойде по-рано, но още по-неприятното е, че циркулира успоредно с много други сезонни вируси“, посочва още той.

Самолечението…

“Не съм много съгласен с изречението, което много колеги използват, че самолечението може да доведе до усложнения. За повечето вирусни инфекции нямаме ефикасно лечение, така че дори да се посети лекар при една неусложнена вирусна инфекция колегата ще назначи една чисто поддържаща терапия. Това, което е опасно, е да не се диагностицират навреме вече настъпили усложнения и те да се лекуват твърде късно. Тогава вече общото състояние на пациента може да бъде сериозно влошено“, посочва още той в ефира на “Нашият ден“.

Ваксина срещу варицела…

“Смятам, че тя трябва да влезе безплатно в имунизационния календар, не за друго, а защото обществото ни е доста неинформирано, а за съжаление и доста подозрително към нови медицински продукти в областта на имунопрофилактиката.

Включване на една все още непозната за широката общественост ваксина, ще има по-скоро обратен ефект.

За сериозна промяна в имунизационния календар първо, трябва да има мащабна информационна кампания, както за медицинските професионалисти, така и за широката общественост“, посочва още д-р Атанасов.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Във Велико Търново предстои прожекция с дискусия за трафика на хора

В голямата зала на общината във Велико Търново ще се състои прожекция на двата късометражн филма "На брега на морето" и "Град на призраци", за да бъдат запознати младежите в града с темата за трафика на хора. Събитието е организирано от местната комисия за борба с трафика на хора, българския клон на международната НПО организация "Кампания..

публикувано на 28.04.25 в 15:53
Красимир Янков

Красимир Янков: Когато властта е в много ръце, резултатът е хилав

Красимир Янков е бивш народен представител от БСП в три Народни събрания. През ноември 2024 г. заедно със съмишленици обяви създаването на Гражданско движение за президентска република. Целта му е промяна на държавното устройство чрез национален референдум, който да въведе президентска република в България. "Много съм доволен от периода, в който бях в..

публикувано на 28.04.25 в 14:25
Арх. Петър Петров

Арх. Петър Петров: Недвижимото културно наследство е геном на нашето общество

На 6 март министърът на културата Мариан Бачев отстрани арх. Петър Петров от поста директор на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН). Като мотиви за уволнението бяха посочени липсата на способност у арх. Петров да контролира и организира дейностите, свързани със служебните му задължения, както и непознаване на нормативната..

публикувано на 28.04.25 в 10:35

Бъдещето на софийските подземия – дискусия, изложба и 3D изживявания

Довечера в "Топлоцентрала" ще се проведе събитие, посветено на подземията на София, съпроводено с дискусия и 3D разходки. Експерти ще споделят знания, идеи и бъдещи възможности за достъп до тези скрити територии на столицата. Посетителите ще имат възможност да преживеят 360-градусови разходки с 3D очила из някои от най-интересните подземни..

обновено на 28.04.25 в 09:34

Здравето и безопасността на работното място в дигиталната ера

Според данни на Международната организация на труда (МОТ) всяка година 2,2 милиона работници по света умират поради трудова злополука, 270 милиона души получават сериозни увреждания, а 160 милиона работници страдат от професионални заболявания. Загубите в следствие на трудовите злополуки и нездравословните условия на работа възлизат на 4 % от БВП в..

публикувано на 28.04.25 в 09:33