Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Равносметка на изминалата литературна година

Снимка: Pexels

В края на всяка година се правят равносметки, поглежда се назад, за да се види по-цялостно картината и да се отсее зърното от плявата занапред. В полето на българската литература изминалата година обичайно беше богата на книги, появиха се нови автори, очертаха се тенденции. 

Доц. Гергина Кръстева от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" от години следи внимателно литературната "продукция". Тя има авторска рубрика за оперативна критика в сп. "Страница", а преди година издаде и книгата "Гласове и страници от вчера. Българска лирика 2012-2020" – обемен и ценен труд. 

Как изглежда през нейния поглед на професионалист и познавач литературната 2022? Оказаха ли влияние върху поети, писатели, издатели, въобще върху литературната общност предходните години на пандемия? 

Кои имена се откроиха и кои книги бележат изминалата година? Ще научите от в интервюто с Гергина Кръстева в "Артефир".


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Литературните преводи от африкански страни

Преводите на проза от африкански страни – романът "Жени, лишени от търпение" на камерунската писателка Джаили Амаду Амал. За културните различия, правата на жените и еманципаторния потенциал на образованието. С участието на преводача Зорница Китинска и Мария Чунчева – редактор.  Чуйте предаването в звуковия файл. Снимка – БНР

публикувано на 03.02.25 в 13:00
Леда Милева

Как Леда Милева създаде "Работна Мецана" – чуйте я в Златния фонд

На 5 февруари отбелязваме 105 години от рождението на една от най-обичаните български детски писателки – Леда Милева. Поетеса, преводач, общественик, тя остави дълбока следа в културната история на България със своите творби, изпълнени с топлина, мъдрост и обич към най-малките. В специалното издание на рубриката "Архивите са живи" звучи гласът..

обновено на 03.02.25 в 12:20

Фолк-метъл веселба на хърди-гърди с Eluveitie

Да мяташ фолк екзотиката между острите зъби на кръвожадните жанрове, за да чуеш (и видиш) кой от тях в чий хоризонт ще се удави, отдавна не е нещо ново и от експеримент залегна трайно в репертоара на редица групи от различни краища на света. Сред най-умелите майстори на тая весела и забавна бод-тропоска са швейцарските пионери "Елвейти"..

публикувано на 03.02.25 в 12:09

Доброто тяло – определение ли е за актриса?

В моноспектакъла "Доброто тяло" актрисата Аделина Петрова и режисьорката Анастасия Събева изследват на какво е готова една актриса, за да спечели кастинга за мечтаната си роля, кастинга в любовта или просто в живота?  Какви неща вълнуват актрисата зад кулисите, когато не я виждаме, и какви неща вълнуват обикновената жена, която всъщност..

публикувано на 03.02.25 в 12:01

След изложбата от колажи на Стефан Моасе - Zaïzaï

Френският артист Стефан Патрик Моасе - Zaïzaï, журналист по професия, живее в България от години, женен е за Мария Касимова-Моасе, учи усилено български език и обича страната ни. Неговата първа изложба – експозиция от колажи, озаглавена "В главата ми" , бе открита на 9 януари и продължи до 25 януари в столичната галерия "Ракурси".    Стефан..

публикувано на 03.02.25 в 11:48