“Подтикнат от любопитство, криввам в малката уличка в гетото на Рио, за да заснема тесните тунели и проходи към къщите. Точно нагласявам фокуса на камерата на телефона и чувам отзад зловещо щракане от зареждане на автоматично оръжие. Преди да успея да се обърна, някой сграбчва телефона ми и след секунда съм обграден от трима младежи, всеки на не повече от двадесетина години."
Това е само откъс от пътеписа "От гърлото на дявола към завоите на смъртта", чийто автор, младият професионалист и пътешественик Стойко Иванов, представи неотдавна в клуб “Перото“ в НДК.
"От Гърлото на дявола към Завоите на смъртта" на Стойко Иванов е сборник с разкази за странствания. Може да научите много любопитни факти и да прочетете ред вълнуващи истории, свързани с водопадите Игуасу, статуя на Исус Христос в Рио де Жанейро, гробището за кораби при Нос Добра надежда и за много други забележителни места по света.
Стойко Иванов е страстен пътешественик и обаятелен разказвач. Именно тази страст го отвежда в опознаване на нови земи и хора в над 70 държави на пет континента.
Какво го подтиква да тръгне по света?
“Това е някаква страст, която се получава с течение на времето. Неусетно човек се увлича до степен, в която поне при мен, се превърна в нещо като мания“, разказва авторът в ефира на “Нашият ден“ и допълва:
“Като държави може би съм бил в 70-72, но това са стотици пътувания. Само в Италия например тази година бях три пъти, в Тайланд съм ходил осем пъти, а в Камбоджа два.
Усещането, когато бях в Тайланд е различно, тъй Европа е един уреден континент и има стандарт, на който сме свикнали, самият въздух е различен. Може би едно от най-впечатляващите неща, които съм виждал в Азия, бяха кулите близнаци в Коала Ломпур.
Направихме и една голямо пътуване из Латинска Америка, започнахме от Рио де Жанейро, обиколихме голяма част от Бразилия, после продължихме към Аржентина, отидохме до Уругвай и приключихме в Чили“.
“Решил съм да обиколя целия свят, надявам се да се случи до няколко години. Едно пътуване, когато е до по-далечен континент изисква четене и подготовка, даже на моменти си мисля, че в университета не съм чел толкова.
Другият месец се насочвам към Централна Америка и мога да кажа, че когато държавата не е една, а са няколко, човек иска да види максимума. Нужно е много четене за това как да направиш логистиката, за да видиш най-известните неща. Хубаво е да видиш това, което се препоръчва, но е добре да видиш и неща, които не са толкова масови“, посова още той в интервю за БНР.
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg