Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чехословакия 1968-а – как отразявахме събитията у нас?

Чехословаци носят националното знаме покрай горящ съветски танк в Прага.
Снимка: Уикипедия

Какво помним от събитията в Чехословакия през 1968 г., как са били отразявани те в България и заслужава ли си да протестираш, когато другите се примиряват?

На 19 януари, преди 24 години, умира чешкият студент Ян Палах, който се самозапалва няколко дни преди това в знак на протест срещу съветската окупация от лятото на предишната година.

Неговият драматичен жест разтърсва дълбоко чешкото общество, а хората в България по онова време знаят за събитията твърде малко и основно неверни неща.

Ян Палах

В началото на 1969 г. един от анкетираните софиянци е ученик в техникума “Христо Ботев“.  Той подозира, че информацията се изкривява от българската преса и заедно с двама свои приятели ходи в Чешкото посолство, за да четат вестници.

Понеже по онова време стремежът да научиш какво се случва в Чехословакия не е нещо, което здравомислещ човек би споделил на милиционерите, а те често питат защо се влиза в посолството на някоя по-свободомислеща страна, тримата участници имат специална версия за тях – отиват да си купят грамофонни плочи на чешката компания “Супрафон“.

Гласове на хора, които помнят събитията – чуйте в звуковия файл.

Снимки: Уикипедия
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
IV издание на Градски фестивал на семената

Градски фестивал на семената

На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..

публикувано на 09.04.25 в 17:39

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..

обновено на 09.04.25 в 12:48
Цветеслава Гълъбова

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..

обновено на 09.04.25 в 12:03

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..

обновено на 09.04.25 в 11:14
Йоана Цонева, Нейко Нейков, Красимир Ранков

Тайните на добрия сън – какво казва науката

Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня?  Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..

публикувано на 09.04.25 в 10:05