Дали въглищните централи и намаляването на емисиите са проблем и какви са ангажиментите, поети от България? Как страната ни стои чисто репутационно в европейските структури и как европейските ни партньори приемат българското желание за предоговаряне на Националния план за възстановяване и устойчивост?
"Има възможност да предоговаряне, но нека да видим как ще бъде аргументирано това искане от страна на България“, посочва в "Нашият ден“ Лъчезар Богданов, главен икономист в Института за пазарна икономика.
"Тази тема изземва цялото обществено внимание, а в същност в Националния план за възстановяване и устойчивост има много други неща за вършене. Той, от една страна, представлява един голям ситуационен план за държавата за пет години, т.е. множество проекти с доста сериозна стойност, някои от които близо 1 млрд. в най-различни сфери", казва икономистът.
До този момент България е изпълнила 0,5% от дългия процес за реализиране на инвестиционни проекти, които са част от плана за възстановяване.
Лъчезар Богданов твърди, че се създаде измамно усещане, че ЕК налага нови изисквания към България. Истината е, че голяма част от мерките са продукт на нуждите на българската администрация. Като педиатричната помощ, нашумелият проект със спешната помощ – хеликоптери, какво да се направи в пощите, както и етажната собственост, санирането на сградите.
"Към декември 2022 г. имаме изпълнени 21 от общо 66 мерки. Голяма част от тези неизпълнени мерки не изискват решения на Парламента. В някои случаи не изискват решение на МС, а някое конкретно министерство“, допълва експертът.
Чуйте целия разговор с Лъчезар Богданов.
В предаването Lege Artis гостува изпълнителният директор на МБАЛ “Рахила Ангелова” – гр. Перник, Емил Ненков, който сподели актуална информация относно състоянието и бъдещето на АГ отделението в болницата, както и предизвикателствата, пред които е изправено лечебното заведение. Кметът на Перник с временно решение на кризата в родилното..
Специалистите по здравни грижи желаят да станат договорен партньор на здравната каса и да се въведе стандарт по здравни грижи. Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) настоява за сключване на договор между Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и всички изпълнители на здравни грижи в извънболничната помощ...
Аржентина е страна, преживяла не една, а няколко големи икономически кризи. За повечето аржентинци думата "дълг" е не просто термин от учебници по икономика, а лично преживяване, белязано от инфлация, безработица и фалити. През 2005 година в сградата на Факултета по икономически науки към университета на Буенос Айрес е създаден един нетрадиционен..
Седмици след разрушаването на домовете на живеещите в столичния квартал "Захарна фабрика" ромски семейства в "Нашият ден" разговаряме с журналиста Иван Радев – за обществената подкрепа и омраза и за човешките истории зад хуманитарната криза. БХК: ЕСПЧ постанови нови привременни мерки за останалите без дом от "Захарна фабрика" По думите на..
В деня, в който Общото събрание на съдиите във Върховния административен съд ще обсъжда ограничаването или yтвъpждаването на пpaвoтo нa гpaждaнитe нa дocтъп дo oбщecтвeнa инфopмaция пo дeлaтa cъc знaчим oбщecтвeн интepec – разговор в "Нашият ден" с Александър Кашъмов , адвокат и представител на фондация "Програма Достъп до Информация"...
Надежда Маркова е студентка в магистърската програма по квантова информатика на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Заедно с това е и носител..
В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от..
Художничките Ива Колоренчова и Маркета Варадиова представят съвместна инсталация в изложбеното пространство на Чешкия център, вдъхновена от пейзажа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg