Романът "Кучешки години" на Гюнтер Грас излиза за първи път на български в превод на Любомир Илиев. Той е последният от Данцигската трилогия на писателя след "Тенекиеният барабан" и "Котка и мишка". Публикуван е през 1963 година и е едно от най-важните произведения в творчеството на Нобеловия лауреат.
Както сам той признава: "Тенекиеният барабан" ми донесе известност, но "Кучешки години", въпреки че остана донякъде в неговата сянка, оформи окончателно писателското ми кредо и ме направи такъв, какъвто съм и до днес: жизнерадостен песимист. Ето защо смятам този роман за най-значителната си творба. Той е и най-политическият в "Данцигска трилогия" и може би затова ми докара след излизането си толкова неприятности, че и ругатни".
Романът тече като бавна река, изпълнен е с герои и истории, понякога ироничен, друг път жесток, многопластов като живота, конгломерат от човешки съдби, които историята преплита. Авторът поразява с енциклопедичните си знания, с умението през отделната съдба да говори за съдбата на своята нация, с вникването в недрата на човешката душа и доброто и злото в нея. Безспорен стилист, Грас по художнически извайва изречение след изречение, текстът бавно всмуква читателя и го изкушава да не спира да чете до края.
Чуйте преводача Любомир Илиев.
Снимки – изд. Колибри
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..
Днес на открита сцена "Мелницата" от 19:30 ч. в рамките на Международния фестивал "Дни на класиката в Балчик" ще се състои концертът "Посоки" на вокален ансамбъл "Спектрум". Ще прозвучат авторски акапелни пиеси, аранжименти на класически, фолклорни, поп и джаз теми за пет гласа и Loop station. Повече за събитието разказва Константин..
Днес в Пловдив в Зала "2019" на Градската художествена галерия се открива изложбата "Разговори с живописта" на Греди Асса. Художникът, носител на наградата "Захарий Зограф", представя над 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създадени между 2010 и 2024 година. Десислава Маркова разговаря с Греди Асса – чуйте в звуковия файл:
В Котел започва IХ издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим. Фестивалът се организира под патронажа на кмета на града Коста Каранашев , а програмата включва демонстрации на автентично тъкане на котленски килими, народни танци и песни от различни етноси, фолклорни шествия и костюми, занаятчийски базар с ръчно изработени изделия,..
Днес е крайният срок за онлайн гласуването за песните финалисти в Националния конкурс за песен "Бургас и морето". Подборната комисия е допуснала 12 песни, а желаещите могат да дадат своя глас на официалния сайт на конкурса. Песента, събрала най-много гласове, ще спечели наградата на онлайн слушателите. Финалът на конкурса ще се проведе на 26 юли..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg