"Историите тук са истински!" Така пише още в началото Красимир Симеонов в новата си книга "Срещу вятъра". Може би след ранния Стефан Кисьов, това е вторият български писател, който залага на реални случки и хора в книгите си. Разбира се, двамата автори са много различни, но въпреки че всичко написано е "истинско" и двамата успяват с лекота да отидат отвъд тази реалност, тоест да я превърнат в литература.
Ето как Красимир Симеонов описва своя стил на писане: "Най-близкото определение за стила, в който са написани тези записки, е демократически реализъм. "Демократическият реалист" не пише така, сякаш стъпва на пръсти около болен. Той никак не прилича на сладководния "социалистически реалист"."
Красимир Симеонов е сложил в скоби подзаглавие на книгата си "из записките на един рокер". Това са кратки разкази, чиито герои са хората около нас, някакъв калейдоскоп, в който можем да видим света такъв, какъвто е.
Авторът не е многословен, вероятно поезията така е дисциплинирала пишещия – да е пестелив на думи. Краткостта и изчистената от метафори и всякакви "украси" проза в "Срещу вятъра" съдържа вътрешна твърдост и в същото време мекота, защото човекът е уязвим, раним. Тези разкази ни показват какво се вижда "от ръба на живота".
Чуйте Красимир Симеонов
Снимки – изд. Жанет 45
За осемнайсти път клубът на хумориста "Жарава" в град Кубрат ще даде възможност на всички смешни хора да покажат какво могат. И отново в това смешно начинание сериозен партньор е екип "Хумор и сатира" на програма "Христо Ботев". Създаден през 1988 г. от художниците-карикатуристи Димитър Атанасов и Стоян Черников и лекарите д-р Красимир Манолов и д-р..
Преводите на проза от африкански страни – романът "Жени, лишени от търпение" на камерунската писателка Джаили Амаду Амал. За културните различия, правата на жените и еманципаторния потенциал на образованието. С участието на преводача Зорница Китинска и Мария Чунчева – редактор. Чуйте предаването в звуковия файл. Снимка – БНР
На 5 февруари отбелязваме 105 години от рождението на една от най-обичаните български детски писателки – Леда Милева. Поетеса, преводач, общественик, тя остави дълбока следа в културната история на България със своите творби, изпълнени с топлина, мъдрост и обич към най-малките. В специалното издание на рубриката "Архивите са живи" звучи гласът..
Да мяташ фолк екзотиката между острите зъби на кръвожадните жанрове, за да чуеш (и видиш) кой от тях в чий хоризонт ще се удави, отдавна не е нещо ново и от експеримент залегна трайно в репертоара на редица групи от различни краища на света. Сред най-умелите майстори на тая весела и забавна бод-тропоска са швейцарските пионери "Елвейти"..
В моноспектакъла "Доброто тяло" актрисата Аделина Петрова и режисьорката Анастасия Събева изследват на какво е готова една актриса, за да спечели кастинга за мечтаната си роля, кастинга в любовта или просто в живота? Какви неща вълнуват актрисата зад кулисите, когато не я виждаме, и какви неща вълнуват обикновената жена, която всъщност..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща"..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва..
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg