Теодор Троев е автор на няколко книги за своите невероятни експедиции. От 80-те години на ХХ век е част от Клуб "Пътешественик“. Ръководил е ветроходна експедиция Аргонавтика в изследване на мита за плаването на аргонавтите за Златното руно до Колхида и е участвал в редица международни експедиции по следите на древни пътешествия. Журналист по професия, той е дългогодишен кореспондент на "Файненшъл Таймс" за България. В допълнение той е автор на документални филми, член е на Кралското географско дружество в Лондон.
В "Нашият ден" Теодор Троев разказа за експедиция Аргонавтика.
През годините на социализма членовете на клуб "Пътешественик", вдъхновени от своя ръководител Стойчо Стойчев, сами построяват яхтата "Хоро" и плават в няколко морета. Това е своеобразен път към свободата и отговор към предизвикателство към системата.
Експедиция "Аргонавтика”
"Още в ученическите ми години в Английската гимназия чрез мои съученици попаднах на една невероятна личност, също колега журналист Стойчо Стойчев.
В един момент той лично ми показа първата издадена у нас книга на Тим Северин за пътешествието Брендан с кожена лодка през Северния Атлантик. На мен тогава ми заприлича на приказка“, споделя Теодор Троев.
Той допълва, че прочита и следващата книга на Тим Северин Пътешествието Синдбад , направено пак с копие на древен кораб. И неусетно Тим Северин се превръща в идол за младия Теодор Троев.
Експедиция "Аргонавтика” е книга, която разказва за морско пътешествие и неспиращи приключения. Тя пази спомените на две групи мореплаватели, изминали пътя от Волос – родното място на Язон, през грузинското пристанище Поти до Колхида, за да изследват легендата. Текстът разкрива през какви препятствия преодоляват по пътя си екипажите на галерата "Арго” на Тим Северин и на яхтата "Аврора” на Теодор Троев и какво откриват, какво е чувството да вървиш по стъпките на Язон.
Теодор Троев разказва, че при едно плаване с ветроходна яхта “Хоро“, на връщане от Малта един от съекипажниците, руснак, който освен всичко е леководолаз, разказа за един златен слитък, който е намерил край Калиакра. И неговата идея е, че вероятно това е било един символ на Златното руно.
През 1984 г. Тим Северин започва да строи копие на кораба на аргонавтите "Арго“. Независимо от това Теодор Троев и съмишленици решават да тръгнат по пътя на Златното руно. Те имат една крачка пред Тим Северин и той в последствие го признава. Тук се явява образът на митичния певец Орфей, който започва да носи посланията от скритата България, онази, която не е стигнала до световните археологически подиуми и научни публикации. Точно с общественото съзнание такива пътешественици и журналисти като Северин се оказват сензация.
"По онова време много малко от материалите, които бяха от български морски археолози бяха публикувани на Запад. И това, което ние направихме, разбирайки, че Тим Северин ще дойде. Намерихме подходящ ветроходен екип и една яхта във Варна. Написах писмо на Тим Северин чрез неговото издателство и той отговори, че с удоволствие би се срещнал с нашия екип направо в Грузия в Колхида", посочва Теодор Троев.
Той припомня един любопитен факт, който остава премълчан и до днес. По времето на социализма пристанището в Поти е затворен град.
"Помолих кореспондента на вестник "Правда“ да напише статия за нашата експедиция, още преди тръгването“, разказва още Троев.
Изобретателният журналист, предвидливо купува брой от вестника още преди да отплават. Когато наближават Поти и граничният катер ги пресреща, показва статията, която се оказва паспортът, който отваря пристанището Поти за българския екипаж.
Новата книгаВъв внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история." В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg