Теодор Троев е автор на няколко книги за своите невероятни експедиции. От 80-те години на ХХ век е част от Клуб "Пътешественик“. Ръководил е ветроходна експедиция Аргонавтика в изследване на мита за плаването на аргонавтите за Златното руно до Колхида и е участвал в редица международни експедиции по следите на древни пътешествия. Журналист по професия, той е дългогодишен кореспондент на "Файненшъл Таймс" за България. В допълнение той е автор на документални филми, член е на Кралското географско дружество в Лондон.
В "Нашият ден" Теодор Троев разказа за експедиция Аргонавтика.
През годините на социализма членовете на клуб "Пътешественик", вдъхновени от своя ръководител Стойчо Стойчев, сами построяват яхтата "Хоро" и плават в няколко морета. Това е своеобразен път към свободата и отговор към предизвикателство към системата.
Експедиция "Аргонавтика”
"Още в ученическите ми години в Английската гимназия чрез мои съученици попаднах на една невероятна личност, също колега журналист Стойчо Стойчев.
В един момент той лично ми показа първата издадена у нас книга на Тим Северин за пътешествието Брендан с кожена лодка през Северния Атлантик. На мен тогава ми заприлича на приказка“, споделя Теодор Троев.
Той допълва, че прочита и следващата книга на Тим Северин Пътешествието Синдбад , направено пак с копие на древен кораб. И неусетно Тим Северин се превръща в идол за младия Теодор Троев.
Експедиция "Аргонавтика” е книга, която разказва за морско пътешествие и неспиращи приключения. Тя пази спомените на две групи мореплаватели, изминали пътя от Волос – родното място на Язон, през грузинското пристанище Поти до Колхида, за да изследват легендата. Текстът разкрива през какви препятствия преодоляват по пътя си екипажите на галерата "Арго” на Тим Северин и на яхтата "Аврора” на Теодор Троев и какво откриват, какво е чувството да вървиш по стъпките на Язон.
Теодор Троев разказва, че при едно плаване с ветроходна яхта “Хоро“, на връщане от Малта един от съекипажниците, руснак, който освен всичко е леководолаз, разказа за един златен слитък, който е намерил край Калиакра. И неговата идея е, че вероятно това е било един символ на Златното руно.
През 1984 г. Тим Северин започва да строи копие на кораба на аргонавтите "Арго“. Независимо от това Теодор Троев и съмишленици решават да тръгнат по пътя на Златното руно. Те имат една крачка пред Тим Северин и той в последствие го признава. Тук се явява образът на митичния певец Орфей, който започва да носи посланията от скритата България, онази, която не е стигнала до световните археологически подиуми и научни публикации. Точно с общественото съзнание такива пътешественици и журналисти като Северин се оказват сензация.
"По онова време много малко от материалите, които бяха от български морски археолози бяха публикувани на Запад. И това, което ние направихме, разбирайки, че Тим Северин ще дойде. Намерихме подходящ ветроходен екип и една яхта във Варна. Написах писмо на Тим Северин чрез неговото издателство и той отговори, че с удоволствие би се срещнал с нашия екип направо в Грузия в Колхида", посочва Теодор Троев.
Той припомня един любопитен факт, който остава премълчан и до днес. По времето на социализма пристанището в Поти е затворен град.
"Помолих кореспондента на вестник "Правда“ да напише статия за нашата експедиция, още преди тръгването“, разказва още Троев.
Изобретателният журналист, предвидливо купува брой от вестника още преди да отплават. Когато наближават Поти и граничният катер ги пресреща, показва статията, която се оказва паспортът, който отваря пристанището Поти за българския екипаж.
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...
За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсия Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg