Един от най-изтъкнатите български богослови и музиканти, хоровият диригент, педагог и музикален общественик доц. Димитър Димитров отбелязва през 2023 г. 80-годишния си юбилей и 45 години главен диригент на Смесения хор при Патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски". Неговият изключително фин и верен усет за "автентичност” го нарежда сред най-значителните съвременни хорови диригенти.
Роден на 20 януари 1943 г. в София, той от малък е закърмен с любовта към църковната православна музика. Неговите родители, въпреки че не са професионални музиканти, участват в Братствения хор към столичния митрополитски храм "Света Неделя". Затова не е случайно, че Димитър Димитров и по-малкия му брат Симеон – днес български патриарх и софийски митрополит Неофит – завършват Софийската духовна семинария и Духовна академия (днес Богословски факултет към Софийски университет "Св. Климент Охридски")
За обучението си в Духовната семинария и последвалото музикално развитие доц. Димитър Димитров споделя:
Професионалното си развитие в областта на хоровата музика Димитър Димитров започва като хорист в софийския митрополитски храм "Света Неделя", където за кратко е и помощник-диригент. Между 1977 и 1990 г. е ръководител на Представителния смесен хор към Врачанска света митрополия, а от 1 януари 1978 г. до момента е главен диригент на смесения хор на Патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски" в София.
Като педагог той е преподавал в различни периоди църковна музика и богослужебен ред в Духовната и Музикалната академия в София, както и в Пловдивския университет (филиала "Любен Каравелов" в Кърджали).
Димитър Димитров активно работи през последните 50 години и като музикален общественик. През 1968 г. той е сред съоснователите на прочутия вокален ансамбъл "Йоан Кукузел Ангелогласния", който се утвърждава през годините като един от посланиците на българската музикална култура в Европа и света. През 1991 г. по време на Фестивала на българската култура в Бад Вьорисхофен (Бавария) той става съосновател на Немско-българското културно дружество, интегрирано през 1995 г. в Международната фондация "Европейски форум". Димитър Димитров е и съосновател и дългогодишен председател на журито на Международния фестивал за православна църковна музика "Света Богородица – Достойно ест" в Поморие, провеждан всяка година в дните около едноименния празник на 11 юни.
На 24 януари 2023, вторник, броени дни след тържествения концерт в зала "България" по повод 80-годишния юбилей на доц. Димитър Димитров, той ще бъде гост в студиото на предаването "Студио "Музика" на програма "Христо Ботев" от 19.30 часа. Своите благопожелания към юбиляра отправят в ефира на предаването ставрофорен иконом д-р Кирил Попов, първия помощник-диригент на доц. Димитров в Патриаршеския хор и преподавател в НМА "Проф. Панчо Владигеров" д-р Георги Еленков и синът на Димитър Димитров, оперният певец-бас и хорист - солист в Патриаршеския хор Стефан Димитров.
В предаването звучи и източноправославна църковна музика – монодийна и многогласна – в изпълнение на ръководените през годините от доц. Димитър Димитров хорови състави.
Снимки: личен архив на Димитър Димитров
О, да! Легендарната група "Гънс ен' Роузес" обяви своето дългоочаквано завръщане в София като част от мащабното си турне през 2025 година. Вторият десант на патлаците и розите предстои отново на стадион "Васил Левски" тази вечер. Във въздуха припуква електричеството на нетърпеливото очакване за фалцетните височини на Аксел, Кавалерът на розите с..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който започва от Варна от Националното училище по изкуствата "Добри Христов", където Рая е в класа по пиано на Боян Бъчваров и я отвежда през 2009 г. в Кралската академия по музика в Лондон, с пълна..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е най-дълго провеждащият се музикален фестивал в България и най-старият с дръм и бас насоченост на Балканите. Hard Music and Sounds United (HMSU) е българско музикално движение, създадено през..
Държавна опера - Русе за първи път взема участие във фестивала “Опера на върховете“, който се провежда за десета година на Белоградчишките скали. Фестивалът започва на 1 август и ще продължи до 6 септември . Русенската опера ще представи седем спектакъла под открито небе. Първият, с който ще бъде отрит “Опера на върховете“, e мюзикълът “Зоро”. В..
This is me. This is US! е тазгодишният наслов на Международния фолклорен фестивал "Велико Търново", който се открива на 19 юли и се организира от Националната Секция за България на CIOFF – Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства – официален партньор на ЮНЕСКО. БНР е медиен партньор на събитието, чийто..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg