Рязък скок в броя на случаите на варицела през последните седмици у нас отчитат здравните власти.
Темата коментира в “Нашият ден“ доц. д-р Валери Велев, той завършва Медицинския университет в София и през 2003 г. започва работа като асистент в Катедрата по биология на МУ-София. По-късно се мести в детската клиника на Специализираната болница по инфекциозни и паразитни болести “Проф. Киров“ в столицата.
"Натрупа се един доста голям брой хора, главно деца, които не са се срещали с варицелния вирус. Нямат имунитет срещу него и сега, когато Covid-19 отстъпи и спряхме да спазваме каквито и да е мерки, върнахме се към нормалния начин на живот, варицелата също се върна“, казва доц. д-р Валери Велев. Той допълва, че 2/3 са заразени деца над едногодишна възраст. Срещат се и възрастни пациенти.
"При възрастните инфекцията протича по-дълго време с висока температура и доста по-обилен обрив. Усложненията са еднакви и при децата, и при възрастните. Най-често става дума за пневмония в хода на самата варицела, която може да се познае по тежката суха кашлица, която започва към средата на боледуването и едно рязко вторично покачване на температурата.
Другото усложнение е погрешният съвет, болният от варицела да не се къпе. Напротив, той трябва да се къпе всеки ден, защото по този начин отмива бактериалния филм от кожата си“, споделя доц. д-р Валери Велев.
Той посочва, че колегите в извънболничната помощ прибягват още в началото на заболяването към симптоматично лечение. Това е едно от малкото вирусни заболявания, към които има етиологичен препарат, т.е. препарат, директно насочен към унищожаване на вируса. Ако пациентът започне да приема антивирусния препарат 36-42 часа след проявата на заболяването в продължение на пет дни, заболяването протича много по-леко.
Чуйте доц. д-р Валерий Велев в звуковия файл.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg