Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Валери Велев:

Голям скок в броя на заболелите с варицела

Рязък скок в броя на случаите на варицела през последните седмици у нас отчитат здравните власти.

Темата коментира в “Нашият ден“ доц. д-р Валери Велев, той завършва Медицинския университет в София и през 2003 г. започва работа като асистент в Катедрата по биология на МУ-София. По-късно се мести в детската клиника на Специализираната болница по инфекциозни и паразитни болести “Проф. Киров“ в столицата.

"Натрупа се един доста голям брой хора, главно деца, които не са се срещали с варицелния вирус. Нямат имунитет срещу него и сега, когато Covid-19 отстъпи и спряхме да спазваме каквито и да е мерки, върнахме се към нормалния начин на живот, варицелата също се върна“, казва доц. д-р Валери Велев. Той допълва, че 2/3 са заразени деца над едногодишна възраст. Срещат се и възрастни пациенти.

доц. д-р Валери Велев"При възрастните инфекцията протича по-дълго време с висока температура и доста по-обилен обрив. Усложненията са еднакви и при децата, и при възрастните. Най-често става дума за пневмония в хода на самата варицела, която може да се познае по тежката суха кашлица, която започва към средата на боледуването и едно рязко вторично покачване на температурата. 

Другото усложнение е погрешният съвет, болният от варицела да не се къпе. Напротив, той трябва да се къпе всеки ден, защото по този начин отмива бактериалния филм от кожата си“, споделя доц. д-р Валери Велев.

Той посочва, че колегите в извънболничната помощ прибягват още в началото на заболяването към симптоматично лечение. Това е едно от малкото вирусни заболявания, към които има етиологичен препарат, т.е. препарат, директно насочен към унищожаване на вируса. Ако пациентът започне да приема антивирусния препарат 36-42 часа след проявата на заболяването в продължение на пет дни, заболяването протича много по-леко.

Чуйте доц. д-р Валерий Велев в звуковия файл.

Снимки – Pixabay и личен архив


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За свободата да знаеш

Овцефермата в пловдивското село Строево отглежда 500 овце от породата Лакон, а началото е поставено през 2015 г. Мандрата към фермата съществува от 2019 г., а в производството е ангажирано цялото семейство. Мария Василева се занимава основно с мандрата, но с нея разговарям в момент, когато е ангажирана и с храненето на агнетата. Във фермата..

публикувано на 08.05.24 в 17:00

Редките белодробни заболявания – възможности и предизвикателства

Световният ден на пулмоналната хупертония се отбелязва всяка година на 5 май. Lege Аrtis насочва вниманието на слушателите към редките белодробни заболявания. За предизвикателствата, пред които са изправени пациентите и медицинските специалисти у нас, говорят Наталия Маева , председател на Българското общество на пациенти с белодробна хипертония..

публикувано на 08.05.24 в 14:00
Мила Минева

Младите хора искат идеологически ориентири – това е начинът да знаят как и какво избират

Социолозите ни изследват по това, което им казваме. Често ги обвиняваме, че представят един повърхностен и неверен обществен образ. Оскар Уайлд, от друга страна, е казал: "Само повърхностните хора не вярват на повърхността." Пред прага на поредните избори в "Нашият ден" разговаряме със социолога Мила Минева за ценностните грешки, които..

обновено на 08.05.24 в 12:12
Александър Дунчев

Изсичане на дървета пред домовете. Как могат да реагират гражданите?

В последния брой на рубриката "Темата на деня"  от предаването "Нашият ден" разговорът се фокусира върху сериозна екологична тема, която вълнува обществото — гражданските сигнали за изсичане на дърветата в българските градове и села . Гост в студиото беше Александър Дунчев , известен природозащитник, лесовъд и бивш директор на Изпълнителната..

обновено на 08.05.24 в 10:28

Компенсация за неприето дете в яслена група. Защо пак стигнахме до "Параграф 22"?

Само ден преди крайния срок за подаване на желания за настаняване в детски ясли и градини, много родители се намират в напрегнато очакване. В интервю за предаването "Нашият ден", Габриела Маркова, майка на две деца, споделя своя опит и препятствията, с които се сблъсква в опитите си да намери място за децата си в детските заведения . "При мен..

обновено на 08.05.24 в 09:44