В далечните времена, когато устното слово се сдобило с писмено изражение, могъщата магическа сила на заклинания, молитви, баяния, клетви и благословии започнала да се пренася върху достъпни материални носители. Амулети, муски, свитъци и пр. придружавали хората в опасни моменти, пътувания, важни начинания и житейски събития. Наивната представа за чудодейството на думите и техните изображения била по-силна от религията и образованието. Магическата сила можела буквално да бъде погълната чрез изяждане или изпиване на разтворено във вода късче хартия с изписано върху него заклинание.
Дали тази древна и жилава представа за човешкото слово като магическа и почти материална същина не намира израз в "съвременното" свеждане на думите до осезаема всемогъща енергия, равностойна на действия, военни атаки, разрушаваща и съживяваща.
За това разговаряме в предаването с изтъкнатата познавачка на средновековната литература и култура проф. Анисава Милтенова. С надеждата, че знанието за тези архаични представи за магическата сила на думите могат да ни помогнат да погледнем с необходимата трезвост към някои днешни идеи и практики, които се опитват да приравнят словото с реалността, казаното със стореното и оттам да решават реални проблеми, ограничавайки, забранявайки, изкривявайки думите.
"Балканска фотография. Протагонистите – Тома и Никола от фотографската фамилия Хитрови" – така се казва новата книга на Зафер Галибов, фотограф, фотожурналист и изследовател на българската светлопис. Протагонист означава главен герой. В случая главните герои на това изследване са Тома и Никола Хитрови, представители на известната фотографската..
"За да разгледа човек Истанбул и за да започне да го опознава, се изисква много време. Наистина трябват много дни, дори години. И в същото време в Истанбул все още има на много места, където продължават архитектурните разкопки и градът се променя. Разкопките при Бешикташ показаха, че на това място са пребивавали за известно време дори траките. В тази..
Цикълът е от четири епизода и разказва Балканските войни през дневниците на войници, военни кореспонденти и фотографи, които изследователите наричат "Дневници на болката и страданието, за това, което бушува в телата". В цикъла проследяваме пътя на българската армия в четири основни посоки на бойните действия. На този фон са разказани и..
"Всеизвестен факт е, че защитените зони у нас не се стопанисват устойчиво. Такъв е и случаят със защитена зона "Долни Богров-Казичене", която е част от Европейската екологична мрежа Натура 2000, обявена за защитена през 2007 г. по Директивата за птиците. В момента районът е подложен на активна антропогенна дейност, което поставя редица сериозни..
Модата е странна приумица – през годините диктува ту начина на обличане, ту обноските, телефоните, колите, жилищата ни и тяхното обзавеждане. Има обаче "модни тенденции", които крият определени рискове за здравето ни. Една от тях – отслабването и постигането на естетичен вид. В стремежа към това няма нищо рисково, опасностите идват от начините на..
На 20 март се навършват 61 години от установяването на дипломатическите отношения между България и Алжир. По този повод гост в това предаване е Н.Пр. г-жа..
"Атанас Яранов: неизвестни творби" е най-новата колекционерска изложба на големия български художник, която представя галерия "Милениум". Експозицията..
Актьорите Мария Стефанова и Георги Къркеланов са Реджина и Алфредо – властна майка и вече порасналият ѝ син, които се срещат в драматичен сблъсък в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg