Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отвъд стената – театрално приключение за глухи и чуващи деца

Снимка: Ели Дели

"Достъпът до изкуство на нечуващите деца в България е напълно ограничен и голяма част от тях не са гледали театър. Причината за това е липсата на театрални представления, които да са придружени от жестов език и да са адаптирани към проблемите на тази група хора". Това споделиха Албена Тагарева и Мила Коларова – създатели на "Отвъд стената" преди гостуването на спектакъла на 1 февруари от 19 ч. на сцената на Младежкия театър "Николай Бинев" в София.


По неофициални данни броят на глухите хора в България е около 120 хиляди души.

Спектакълът е създаден за глухи и чуващи деца и отвежда малките зрители на необикновено пътуване с две прекрасни актриси – чуващата Юлия Коларова и нечуващата актриса Росица Караджова.

"Отвъд стената" показва два различни свята – този, който познаваме ние, и света на тишината. Моменти от живота на две същества, различни едно от друго, всяко потънало в своята изолирана малка вселена, ще прераснат в серия забавни епизоди в анимационен стил, в които жестовият, говоримият и визуалният език на кукления театър се преплитат.

Това смешно-тъжно пътешествие отвежда до истината, че "стената"е просто илюзия, наш личен градеж от страхове. Градеж, който би могъл да бъде срутен единствено, ако се осмелим да бъдем заедно.

Концепцията на режисьорката Мила Коларова извежда на преден план наболелия социален проблем, който пандемията осветли, а именно силно лимитираната среда, в която живеят хората с различна степен на слухови увреждания, достъпа им до важна информация и липсващите условия за пълноценното им участие в културния живот.

"В представлението "стената" е метафора за всичко онова, което ни разделя и пречи на искреното общуване помежду ни. Тя е онази невидима и често несъзнавана бариера между мен и различния от мен", споделя режисьорката.


Творчески състав:
Режисьор и автор на текста: Мила Коларова
Сценограф: Станислава Кръстева
Музика: Надежда Митева
Участват: Росица Караджова и Юлия Коларова
Консултанти по жестов език: Силвана Павлова и Росица Караджова
Автор на плаката: Гергана Станчева

Спектакълът е създаден от фондация "Арт бюро", чиято дейност е свързана с артистични проекти със социална насоченост и се осъществява в партньорство със Съюза на глухите и ОКИ "Дом на културата Красно село". Реализиран с подкрепата на Министерство на културата и Столична програма "Култура".

Представлението е подходящо за деца на възраст 6+ години.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пясъчни приказни герои

Малък свят, сътворен целия от пясък отваря врати всяко лято в Морската градина на гр. Бургас. От 2008 година първият по рода си в България Фестивал на пясъчните скулптури посрещна своите първи посетители, като за кратко време стана любимо събитие не само за бургазлии, но и за гости на града през летния сезон. Самият процес на подготовка започва много..

публикувано на 05.07.25 в 17:06

Тройният възел: Толстой – Чехов – Горки

На корицата е рядката пощенска картичка, на която са тримата – Толстой, Чехов и Горки. Те са във фокуса на изследването на проф. Людмил Димитров под заглавие "Драматургия на разотиването".  Тримата писатели са известни и значими фигури в руската литература от края на XIX и началото на XX век и авторът разглежда отношенията им в творчески и личностен..

публикувано на 05.07.25 в 13:20

"Хеда Габлер" и София

Последното премиерно заглавие в репертоара на Народния театър "Иван Вазов" е спектакълът на режисьора Тимофей Кулябин "Хеда Габлер" по едноименната пиеса на Хенрик Ибсен. В тази версия на Кулябин действащите лица са много повече, отколкото в прочутата пиеса на Ибсен. И това не са единствено хората, които главните герои срещат, не са и тези,..

публикувано на 05.07.25 в 12:10

Духът на акварела в България

Във Варна до 7 юли продължава Международното триенале "Духът на акварела"  по проект на фондация "Международно акварелно общество – България" .  От 8 юли в Пловдив започва и III Международен младежки фестивал на акварела. Селма Тодорова, художник и куратор, разказва в "Артефир" за двете събития.   По думите на Тодорова в последните години..

публикувано на 05.07.25 в 08:45
Йорданка Стефанова

"Хамлет" в "Хумор и сатира" с ярък актьорски състав

В последното издание на литературния салон на "Хумор и сатира" четем "Хамлет". Не само защото има страници, които трябва да четем често, много, до полуда. Не само защото търсим онзи катарзис, който, както ни обещава Аристотел, проблясва някъде пред нас, след страха и съпреживяването.  А защото това е "Хамлет" в два много различни, но същевременно..

публикувано на 04.07.25 в 16:45