Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Милосърдието – забравената добродетел

Снимка: Pixabay

Така нарекохме поредната среща "За здравето" с участието на Милка Василева, председател на Българската асоциация на специалистите по здравни грижи. Акценти поставихме върху наболели и известни в обществото проблеми: какво се случва с българското сестринство през последните години, кои са водещите фактори за кризата: образованието, квалификацията, парите? Попитахме и дали има знак на равенство между недостига на кадри, умората и професионалното прегарянето и качественото здравеопазване?

В емоционален и прагматичен план премина дискусията, посветена на сестринството, като откроихме административните, политическите, но и моралните отговорности в решаването на проблема. Получихме отговори и на въпросите, свързани с разкриването на частни сестрински практики, с нивото и продължителността на обучението, със специфичните проблеми на специалистите по здравни грижи, обединени в едно общо съсловие. "За жалост кризата се задълбочава" – коментира г-жа Василева.

В поредното издание "За здравето" представихме новинарските акценти от седмицата в сектор "здравеопазване". Коментарът на деня, наречен от своя автор Кин Стоянов "Бабинден и адвокат", бе посветен на популярния случай с разменените бебета в болница "Шейново". Освен юридическите казуси, анализирани бяха и чисто етичните и хуманни детайли при решаването на подобни дела.


По публикацията работи: Росица Михова
 
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Премълчаната история на Протагонистите

"Балканска фотография. Протагонистите – Тома и Никола от фотографската фамилия Хитрови" – така се казва новата книга на Зафер Галибов, фотограф, фотожурналист и изследовател на българската светлопис. Протагонист означава главен герой. В случая главните герои на това изследване са Тома и Никола Хитрови, представители на известната фотографската..

публикувано на 23.03.23 в 12:25

Истанбул е град, който нито поетите, нито художниците могат да уловят

"За да разгледа човек Истанбул и за да започне да го опознава, се изисква много време. Наистина трябват много дни, дори години. И в същото време в Истанбул все още има на много места, където продължават архитектурните разкопки и градът се променя. Разкопките при Бешикташ показаха, че на това място са пребивавали за известно време дори траките. В тази..

публикувано на 23.03.23 в 11:27

Епизод 3: Сам на себе си

Цикълът е от четири епизода и разказва Балканските войни през дневниците на войници, военни кореспонденти и фотографи, които изследователите наричат "Дневници на болката и страданието, за това, което бушува в телата". В цикъла проследяваме пътя на българската армия в четири основни посоки на бойните действия. На този фон са разказани и..

публикувано на 22.03.23 в 09:40

Защо защитената зона "Долни Богров-Казичене" е толкова важна?

"Всеизвестен факт е, че защитените зони у нас не се стопанисват устойчиво. Такъв е и случаят със защитена зона "Долни Богров-Казичене", която е част от Европейската екологична мрежа Натура 2000, обявена за защитена през 2007 г. по Директивата за птиците. В момента районът е подложен на активна антропогенна дейност, което поставя редица сериозни..

публикувано на 22.03.23 в 08:30
Доц. Росица Попова

Отслабването – естетика или влошено здраве?

Модата е странна приумица – през годините диктува ту начина на обличане, ту обноските, телефоните, колите, жилищата ни и тяхното обзавеждане. Има обаче "модни тенденции", които крият определени рискове за здравето ни. Една от тях – отслабването и постигането на естетичен вид. В стремежа към това няма нищо рисково, опасностите идват от начините на..

публикувано на 21.03.23 в 12:05