Защо колкото по-грамотни и информирани изглеждат учениците на теория, на практика имат по-малко знания, умения и компетенции? Повърхностни ли са познанията на децата днес и от кого зависи създаването на качествен потенциал у подрастващите? В "Нашият ден“ тези теми коментират доц. д-р Божидара Кривирадева, преподавател във Факултета по педагогика на СУ "Св. Климент Охридски“ и Иван Господинов, учител по гражданско образование и немски език, председател на сдружение "Образование без раници“.
"Хубаво е човек да има основни, базови знания. Мисля обаче, че придобиването на тези знания е добре да се получава по друг начин – чрез разговори, чрез дискусии, а не просто чрез предоставяне на информация и след обработване на информация. Наистина е важно, за да учат по-цялостно и по-задълбочено, децата да имат и такъв тип разговори“, казва Иван Господинов.
Според доц. д-р Божидара Кривирадева съществуват две крайности. От една страна, това са деца, които са много силно развити в емоционална, социалната и образователна сфера. Но от друга страна, това са деца, които са под критичния минимум.
Пандемията показа, че българските учители умело могат да използват комуникационните технологии, както и интерактивните методи на преподаване.
"Транслирането на знания не води до натрупване на ефективни знания у децата“, допълва доц. д-р Божидара Кривирадева.
Дигитални и информационни технологии и поощряване на уменията са част от начините децата да наваксат пропуските в знанията си. От друга страна, онлайн връзките са част от нормалното юношеско развитие. Социалните медии помагат на тийнейджърите да откриват себе си и своето място в света.Все повече деца пътуват в чужбина по различни поводи – обучение, международни състезания и олимпиади, гостувания и други. Имат ли право на свободно пътуване децата у нас и в чужбина? Какви са изискванията, за да могат да пътуват децата в чужбина и какви документи са необходими за това? Кога се налага съдът да се намеси? Какво да направим при..
Реформата в МВР. Скандалът с ГДБОП. Има ли чадър над престъпни групировки и лица? Кой ги покровителства? Как да спрем безумната война по пътищата на България? Достатъчни ли са сериозни законодателни промени? Къде е разковничето? Адв. Иван Демерджиев , ексминистър на вътрешните работи, коментира в ефир много от наболелите въпроси в системата:..
Във Велико Търново, в Изложбени зали "Рафаел Михайлов", от 17:30 ч . ще се състои благотворителна художествена изложба "Жени за жени". Изложбата е в подкрепа на раждаемостта и борбата с репродуктивните проблеми. Събраните средства от продажбата на художествените произведения ще бъдат дарени на Фондация "Искам бебе". Слушайте!
В село Рибново, област Благоевград, тази вечер ще бъде представена първата в България фотографска изложба, посветена на белия щъркел . Автор на кадрите е фотографът Гери Войнова. В основата на реализацията на изложбата стои Димитър Попов – председател на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Фотографиите са заснети през..
Тодор Костадинов от берковското село Боровци обича виното и това си личи, когато човек се разходи из двора на къщата му и из избите и енотеката в мазетата на същата тази къща, че и на съседната, която Тодор купува, за да превърне в малка къща за гости с три тематични винени стаи, от които гостите не могат да си тръгнат, докато не изпият цялото вино,..
Реформата в МВР. Скандалът с ГДБОП. Има ли чадър над престъпни групировки и лица? Кой ги покровителства? Как да спрем безумната война по пътищата на..
Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в..
Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg