Дуалното образование залага в учебните програми както стандартната теоретична подготовка, така и задължителен стаж в дадено предприятие в зависимост от специалността. Предимствата на тази форма на обучение са много, защото освен знания учениците получават и заплащане. В резултат на това те излизат подготвени на пазара на труда, което допринася за започването на по-добра работа срещу по-високо заплащане.
"Дуалната форма на обучение е един нов метод на обучение за придобиване на допълнителни знания и изграждане на практически умения у учениците. Втора година работя по тази форма на обучение и бих казала, че тя е изключително полезна за младите хора."
Това казва в "Нашият ден“ инж. Цветана Петканчева, учител по професионална подготовка в Професионална гимназия "Ген. Владимир Заимов", гр. Сопот.
"Всички специалности, които се предлагат като обучение в нашето училище, имат дуална форма на обучение. Летните практики всички ученици провеждат по фирми, профилирани за дадените специалности“, посочва Цветана Петканчева.
Тя допълва, че в рамките на учебната година специалност "Мехатроника“ провежда практическото обучение в две машиностроителни фирми. Докато останалите специалности – "Компютърна техника", "Хляб и хлебни изделия" и "Сладкарски изделия" – провеждат обучението си на територията на Професионална гимназия "Ген. Владимир Заимов".
Ползите от дуалната форма на обучение позволяват на учениците да имат реална перспектива, а бизнесът покрива необходимостта си от кадри. Предимствата на тази форма на обучение са много, защото освен знания учениците получават и заплащане. Но едновременно с това те изграждат трудови навици, които в бъдеще биха улеснили достъпа им до пазара на труда.
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..
За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg