Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разговорът:

Българското документално кино и Балканските войни

Темата в "Разговорът" отново е за Балканските войни и за белезите, оставили те в душата на народа ни. За мястото на Балканските войни в българското документално кино – разказват в "Нашият ден" Диана Захариева, режисьор на филма "Три свещи", и Господин Неделчев-Дидо – съсценарист на филма.

Филмът третира Втората Балканска война (Между съюзническата) и съдбата на хиляди военнопленници, на хиляди мирни хора. Как е дошла идеята за филма "Три свещи", разказва в "Разговорът" Диана Захариева:

"Нямаше идея да се прави филм. Идеята беше да намеря следите на прадядо, който изчезва безследно през Балканската война. Колкото роднини – толкова истории и легенди. Най-разпространеното беше, че той е загинал на остров Крит. Така стана, че моята приятелка отиде да живее на Крит и аз реших да отида и да проверя какво се е случило, къде са гробовете на българските военнопленници. 

Стигнахме до Крит, опитахме се да намерим мястото, да разпитаме. Там едни, иначе много любезни, хора в момента, в който споменахме Балканска война и български военнопленници, искаха да ни бият! В този момент започнах да си задавам въпроса защо тези хора ни мразят. До момента знаех само, че сме загубили тази война и че това е т.нар. "Първа национална катастрофа".

Прибрах се в България, започнах да търся, разпитвам, чета и така попаднах на остров Трикери. Една трагедия за нас, българите, за която почти не се говореше тогава. Полк. Зафиров всъщност изравя острова от забравата. 

Трикери е бил лагер за пленници, там е имало и мирно население. Наред с войниците, хората от Егейска и Вардарска Македония, които са пленени, също са закарани там. За Трикери и до днес се знае твърде малко. Не може да се говори за концентрационен лагер.

Най-голямото престъпление за мен е, че в един от лагерите има холера, а гърците ги обединяват, като отделят само офицерите (висшия боен състав). И така холерата тръгва... 

Сега на Трикери няма знак, няма паметник, няма разказ... 

"Белезите са в душите на хората. А паметта трябва да бъде жива у нас, за да не повтаряме грешките на миналото" – казва Господин Неделчев.

Чуйте повече подробности от звуковия файл.

Снимки – Кино в театъра - Кюстендил

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Костадин Бонев

"Аз, Харли и път 66" – по пътя на американската реалност

Документалният филм "Аз, Харли и път 66" е филмова революция в мили, разказ за ускорено движение на съвременния свят или за нормалния ритъм на човешкото съществуване. Режисьор на филма е Владимир Шишков, а продуцент и съсценарист – Костадин Бонев.   На 16 май в Народния театър "Иван Вазов" Съюзът на българските филмови дейци ще връчи..

публикувано на 10.05.24 в 17:25

Крило на птица от куршуми

Крило на птица от куршуми – това виждаме на корицата на новата стихосбирка "Пойни птици" на Владислав Христов.  В нея той събира на едно място птичия свят и света на войната на хората.  Жизнеутвърждаващата, но и сурова природа – с убийствата и смъртта.  Какво се случва между тях, кое надделява?  Катерина Стойкова е написала следното:..

публикувано на 10.05.24 в 16:45

VII Международен фестивал на поезията "Орфей" – Пловдив 2024

Във втория ден на VII Международен фестивал на поезията "Орфей" – Пловдив в "Артефир" разговаряме с поета и журналист Антон Баев ,   домакин на събитието, както и с новия носител на голямата награда "Орфей" за изключителен принос към поезията – поетесата Мирела Иванова . В тазгодишното издание на фестивала участие вземат 12 официални гости..

публикувано на 10.05.24 в 16:41

Нов превод на Шекспировата пиеса "Венецианският търговец"

Излезе нов превод на "Венецианският търговец" от проф. Александър Шурбанов. Луксозният том на пиесата на Уилям Шекспир вече е по книжарниците. Преводът е направен специално за постановката на режисьора Явор Гърдев в Народния театър "Иван Вазов". Премиерата е след броени дни. "Венецианският търговец" е пиеса-приказка, създадена както от..

публикувано на 10.05.24 в 16:35

Голямата диктовка в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий"

Малко преди Деня на Светите равноапостоли Кирил и Методий поглеждаме към храма на книгата и свеждаме глава пред паметника на двамата просветители. Програма "Христо Ботев" излъчи извънредно студио от Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" . Освен патронен празник на Националната библиотека, 11 май е и професионален празник на българските..

публикувано на 10.05.24 в 15:00