Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разговорът:

Българското документално кино и Балканските войни

Темата в "Разговорът" отново е за Балканските войни и за белезите, оставили те в душата на народа ни. За мястото на Балканските войни в българското документално кино – разказват в "Нашият ден" Диана Захариева, режисьор на филма "Три свещи", и Господин Неделчев-Дидо – съсценарист на филма.

Филмът третира Втората Балканска война (Между съюзническата) и съдбата на хиляди военнопленници, на хиляди мирни хора. Как е дошла идеята за филма "Три свещи", разказва в "Разговорът" Диана Захариева:

"Нямаше идея да се прави филм. Идеята беше да намеря следите на прадядо, който изчезва безследно през Балканската война. Колкото роднини – толкова истории и легенди. Най-разпространеното беше, че той е загинал на остров Крит. Така стана, че моята приятелка отиде да живее на Крит и аз реших да отида и да проверя какво се е случило, къде са гробовете на българските военнопленници. 

Стигнахме до Крит, опитахме се да намерим мястото, да разпитаме. Там едни, иначе много любезни, хора в момента, в който споменахме Балканска война и български военнопленници, искаха да ни бият! В този момент започнах да си задавам въпроса защо тези хора ни мразят. До момента знаех само, че сме загубили тази война и че това е т.нар. "Първа национална катастрофа".

Прибрах се в България, започнах да търся, разпитвам, чета и така попаднах на остров Трикери. Една трагедия за нас, българите, за която почти не се говореше тогава. Полк. Зафиров всъщност изравя острова от забравата. 

Трикери е бил лагер за пленници, там е имало и мирно население. Наред с войниците, хората от Егейска и Вардарска Македония, които са пленени, също са закарани там. За Трикери и до днес се знае твърде малко. Не може да се говори за концентрационен лагер.

Най-голямото престъпление за мен е, че в един от лагерите има холера, а гърците ги обединяват, като отделят само офицерите (висшия боен състав). И така холерата тръгва... 

Сега на Трикери няма знак, няма паметник, няма разказ... 

"Белезите са в душите на хората. А паметта трябва да бъде жива у нас, за да не повтаряме грешките на миналото" – казва Господин Неделчев.

Чуйте повече подробности от звуковия файл.

Снимки – Кино в театъра - Кюстендил

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Многоликият театър

Началото на годината е време за предположения и надежди. В рубриката "Моментна снимка" с драматурга Майя Праматарова се коментират спектакли от столичния афиш с премиери в края на миналата година.  Първите срещи с публиката са показателни за живота на представлението и в бъдеще. Специално е насочено вниманието към няколко много..

публикувано на 08.01.25 в 17:00
Сцена от спектакъла „Комедия от грешки“ от Уилям Шекспир

Иска ми се да се занимаваме повече с творчеството, а не със системни проблеми

С премиерния спектакъл "Комедия от грешки" започва новата година Театър "София" . Представлението ще се играе тази вечер от 19.30 часа в " Théatro отсам канала". Постановката по една от най-ранните творби на Уилям Шекспир е дело на режисьорката Маргарита Мачева. "Комедия от грешки" е изключителна пиеса, защото като всички пиеси на..

публикувано на 08.01.25 в 15:23

Филм, посветен на африканската музика

"Радио Африка" е първият български филм, посветен на африканската музика. Това е и първият филм, който събира български и африкански артисти и изследва техните гледни точки по различни теми, като каква е средата, в която е създадена тяхната музика, каква е ролята на импровизацията, каква е личната им мисия в изкуствата.  Трите основни теми, които..

публикувано на 08.01.25 в 12:03

Адела Пеева кани публиката на разговор

На 8 януари от 18.45 часа във филмотечно кино "Одеон" режисьорката Адела Пеева ни връща към своя документален филм "Излишните". Филмът, заснет в 1999 г., разказва историите на три жени и техните семейства, разделени от т.нар. "възродителен процес" и последвалата "Голяма екскурзия" – когато за няколко месеца от България се изселват над 350 000 души,..

публикувано на 08.01.25 в 10:50

Предстои втори сезон на подкаст за българските художници

Бояна Стоилова и Диана Трифонова са създателки на подкаста "Контури", който разказва житейската и творческата биография на големи български художници. В първите епизоди те обръщат внимание на Владимир Димитров-Майстора, Цанко Лавренов, Златю Бояджиев и Васил Стоилов. В предстоящия втори сезон фокусът им ще се бъдат жени художнички от 20 век...

публикувано на 07.01.25 в 16:35