Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разговорът:

Маестра Любомира Александрова: С его или без – красотата и талантът се виждат

Удивително и респектиращо е, че Смесеният хора на БНР стана на 70 години

Любомира Александрова - диригент на Смесения хор на БНР
Снимка: Ани Петрова

"Добре е да загърбваме егото и да вървим по пътя си, каквито сме. С его или без – красотата и талантът се виждат" – Така мисли маестра Любомира Александрова.

За хорово изкуство с днешна дата – за имената, юбилеите, сцената, смисъла и признанието на таланта – "Разговорът" е с диригента на Смесения хор на БНР Любомира Александрова.

"Хоровото изкуство е изкуство на обединението. Ако хората помежду си не са мислещи в една посока, не преглътнат личното си его, не може да съществува това изкуство. Много условия са необходими. На първо място, финансови и битови условия, за да съществуват такива състави. На второ място – талантливи певци. Що се касае до самодейното изкуство, там е по-специфично, то трябва да бъде подпомагано с изяви, каквито имаше много в минало време, когато имаше безкрайно много детски хорове. А това е всъщност истината за съществуването на хоровото изкуство. От там се започва. Когато у децата се възпита това чисто отношение към музиката, тази необходима за това изкуство самодисциплина, да се научат децата на професионална и човешка дисциплина, на етика и добри взаимоотношения. В един детски хор това се възпитава и се отразява на целия живот, защото има подставени такива взаимоотношения, които се градят на обща цел и на единомислие." 

Смесеният хор на БНР

Смесеният хор на БНР

"Удивително и респектиращо е, че Смесеният хора на БНР стана на 70 години. Да се съхрани един такъв творчески колектив, уникален за България, защото неговата функция не е само концертна, но и звукозаписна, наистина е удивително и много ценностно! И това се дължи точно на ръководствата на тази изключителна институция. БНР е и продуцент на всички музикални състави. Така се съхраняват и произведенията на българските композитори – това е мисия и на нашия състав.

Всички концерти в предстоящия сезон са подчинени на 70-годишнината от основаването на Смесения хор. Освен това има и 100-годишнина от рождението на основателя на този хора маестро Михаил Милков, който повече от 40 години е работил със състава. Заедно са преживели звездни моменти с много турнета в цяла Европа и по света. Една история, която наистина е славна, защото този състав е представял българското хорово изкуство по света." 

Маестра Любомира Александрова разказа и за предстоящите изяви на Смесения хор.

Чуйте целия разговор от звуковия файл.

Снимки – Ани Петрова, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полет с "Тригайда"

А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...

публикувано на 21.04.25 в 09:23
Григор Паликаров

Григор Паликаров дирижира "Немски реквием" от Йоханес Брамс за Великден

В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..

публикувано на 15.04.25 в 10:24

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 април 2025 г.

16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..

публикувано на 15.04.25 в 09:10
Даниеле Феббо

Даниеле Феббо в света на музиката

Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..

публикувано на 15.04.25 в 08:35
Jullzie

Нестандартната певица Jullzie

Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..

публикувано на 14.04.25 в 15:20