Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тихомир Тачев

Защо са важни крачките от хобито към бизнеса?

Най-добрият млад фермер за 2022 г. е пчелар от село Асеновец

Снимка: личен архив

Тихомир Тачев е носител на отличието Млад фермер за 2022 г. на фондация "Еврика“. Той на 25 години и е земеделски производител. В момента се грижи за над 270 кошера в село Асеновец, община Нова Загора. Бакалавър е по "Бизнес икономика“ в Тракийски университет – Стара Загора. Наследява занаята от дядо си. Започва като хоби със 7 пчелни семейства, като полага големи усилия да изучава задълбочено пчеларството като наука. С бавни крачки бройките на пчелните семейства започват да растат през годините на 27 през втората, 40 през третата, 65 – четвъртата и досега, когато са вече 270, разположени на два пчелина.

В "Нашият ден“ Тихомир Тачев споделя, че дава пример на младите и работливи хора, които могат постепенно да създадат свой бизнес, своя ниша, която да им изкарва прехраната и това да ги задържи в България.

"Започнах да се занимавам с пчелите още преди университета. В гимназията учех в профилирана паралелка, в която изучавахме икономика. Още преди това аз вече бях започнал с пчеларството. Не съм го свързвал с ученето, но в по-напреднал етап то ми помогна да си променя мисленето и по този начин да го съчетая с пчеларството“, казва той.

Тихомир споделя, че добива няколко вида мед. Първият мед, който събират пчелите, е от рапица и него продава изцяло на едро. Следващият вид мед, който добива, е като премести пчелите на акация, защото практикува подвижно пчеларство. От акацията пчелите събират почти прозрачен мед, който има много лек вкус и няма аромат. Прави мед и от липа. За разлика от акацията, липата е много по-тъмна с червеникаво-кехлибарен цвят, с много силен аромат. Добива мед и от слънчоглед.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Среща с чудесата на науката в село Осоица

Експерименти, работилници, научни игри и вдъхновяващи срещи с истински изследователи и мечтатели ще предложи второто издание на Детския фестивал на науката в с. Осоица на 2 юни. Явор Денчев разказва в "Нашият ден" за събитието, което ще разкрие на децата тайни от света на конструирането, електрониката, физиката, химията, биологията чрез..

публикувано на 28.05.25 в 11:01

Новият фестивал в Божурище възпитава чрез творчество

Венелина Петрова – певица, музикален педагог и вдъхновител – сподели в ефира на предаването "Нашият ден" своята визия за възпитанието, личната отговорност и ролята на изкуството в развитието на младите хора. Поводът е предстоящияятфестивал  "Да! Всичко зависи от теб!" – първият по рода си културен форум в историята на град Божурище. "Наистина е..

обновено на 28.05.25 в 10:58

Audio Storytelling Festival в Литва

Как протича организираното от Европейския съюз за радио и телевизия годишно събитие на създателите на аудиосъдържание – Audio Storytelling Festival?  На телефонната линия на "Нашият ден" се включва  Николета Атанасова , за да разкаже. В литовската столица Вилнюс се провежда 51-вото събитие, обединяващо създателите на аудиосъдържание от Европа и..

обновено на 28.05.25 в 10:01
Апостол Дянков

Администрацията на Тръмп подкопава науката – Апостол Дянков за риска от идеологически атаки

Свикнали сме да си представяме учените като кротки, отнесени хора, които си изследват каквото си изследват в лабораториите и обсерваториите, без особена връзка с днешния ден. Напоследък обаче виждаме, че не е така (и вероятно никога не е било). Как настоящата американска администрация буквално изтрива науката, изчегъртва я дори – и какви са рисковете?..

публикувано на 28.05.25 в 09:35

Невидимите жени: Непроучването на женското здраве като етичен въпрос

Векове наред жената е била обект на медицински интерес главно заради нейните репродуктивни способности и възможността да роди и отгледа здрави деца. Невидимите за медицината жени или как съвременната наука съзнателно пести от познание как женското тяло реагира на лекарства и терапии – разговор във "Време за наука" с журналистката в сферата..

публикувано на 27.05.25 в 11:47